25 EVENEMENTEN 3 oktober: LEZING hij zich met nationale en internationale kwes ties. Rond 1790 was hij een internationale bekend heid. De laatste jaren van zijn leven leidde hij een teruggetrokken bestaan en schonk grote bedragen aan zaken die hem ter harte gingen. Reeds tijdens zijn leven werd begonnen met het schrijven van zijn biografie. Op dit werk werd reeds in de 19e eeuw veel kritiek ge spuid. Het was onvolledig en te eenzijdig be licht. Een uitdaging dus aan een nieuwe bio grafie te beginnen. Prud'homme van Reine belicht Van Kinsbergen niet alleen als admiraal, maar ook als mens. Zowel de jeugd als de laatste levensfase ko men aan bod. In de epiloog gaat hij in op de herinnering aan Van Kinsbergen in de 19e en 20e eeuw. Een gedegen boekwerk over een bijzonder mens. Prud'homme van Reine, R.B. en E.W. van der Oest; Kapers op de Kust: Nederlandse kaapvaart en piraterij 1500-1 800; Vlissingen ADZ, 1991 Van dezelfde auteur in samenwerking met E.W. van der Oest verscheen het bij de expositie be horende boek 'Kapers op de kust'. Hierin wordt de Nederlandse kaapvaart tussen 1500 en 1800 beschreven. Het verschil tussen kaap vaart en piraterij wordt uitgelegd en men komt te weten hoe het kapers- en piratenbedrijf werk te. Deze rijk geillustreerde uitgave is een leuke aanvulling op de tentoonstelling. Op donderdag 3 okt. 1991, om 20.00 uur in het Stedelijk Museum Vlissingen houdt drs. A.G.U. Hildebrandt een lezing met als titel: ZEEUWEN IN BRAZIUE. Omstreeks 1 860 vertrokken er ongeveer 500 Zeeuwen naar Brazilië. Het waren vooral land arbeiders, die hier geen werk konden vinden. Het ging slecht in de landbouw en er was een aardappelziekte. Hun was voorgespiegeld, dat het de Braziliaanse landbouw zeer goed ging: kortom Brazilië was het beloofde land. De Zeeuwen, die in Brazilië op een betere toe komst hoopten, werden in de provincie Espirito Santo in een bergachtig gebied gebracht, waar zij een hectare grond kregen. De beloof de welvaart vonden zij echter niet. Zij wonen nog zeer geïsoleerd in armoedige omstandig heden. Er is nog altijd geen infrastructuur en on derwijs en medische zorg ontbreken nog steeds. Enkele jaren geleden is een 'Stichting Zeebra' opgericht om te trachten iets te doen voor de nakomelingen van deze indertijd geëmigreerde Zeeuwen. Aan de hand van een film zal hier over voorlichting worden gegeven. De lezing is voor leden gratis toegankelijk, niet- leden betalen f 2,50 toegangsprijs.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 24