15 MUSEUMCOLLECTIE BOUWFRAGMENTEN GASTHUIS HERPLAATST W. WEBER voerd werden met voorwereldlijke Engelse ponsmachines. Fouten herstellen kon je pas na een eerste 'uitdraai'. Alles ging maar heel moeizaam, maar juist tijdens die ramp hadden we de beschikking over een eigen terminal om de titels in te voeren in de geautomatiseerde catalogus. Die catalogus werd toen nog aan geleverd op microfilm. De leesapparaten wa ren niet zo'n succes. Een voordeel van deze ramp was dat we nu alle 60.000 exemplaren met behulp van veel vrijwilligers en eigen medewerkers successieve lijk in konden voeren in het geautomatiseerde systeem (6). Nu funktioneert er een goede ge automatiseerde catalogus met beeldscherm, die in de meeste bibliotheken in geheel Zeeland te raadplegen zijn. Er was toen zelfs nog tijd om van het gehele procédé een video film te maken, die in de Technische- en de Zeeuwse Bibliotheek aanwezig is. De laatste ramp die de technische Bibliotheek boven het hoofd hangt is de gehele of gedeel telijke opheffing. Het is echter zo dat in de 24 jaar van haar bestaan elk jaar weer een ge vecht geleverd moest worden tegen de onnodi ge bezuinigingen. Degenen die dat gevecht destijds voerden en wonnen zijn nu weg of met pensioen. Het is maar te hopen dat de huidige beheerders deze met zorg bijeengehouden col lectie boeken en tijdschriften als een geheel in het gebouw van de Hogeschool Zeeland we ten te behouden. De Technische Bibliotheek Zeeland vervult met haar schriftelijke en on-line contacten met binnen-en buitenlandse bibliothe ken en databanken een wetenschappelijke, on dersteunende en ook wel sociale rol voor stu diedoeleinden, onderzoek en bedrijfsvoering. Noten: 1De bibliotheek van De Schelde en beheer dersisters). Personeelsorgaan 'de Schelde' 41 (1987) no.3. (2). De bedrijfsbibliotheek van de NV Koninklijke Maatschappij De Schelde. Personeelsorgaan 'de Schelde' 2 1947) no. 1 (3). Meyer, Nathalie. Help de bibliotheek ver zuipt. Stagewerkstuk i.o.v. de Bibliotheekaca demie Deventer, 1983. (4). Mededelingen in 'Mededelingen voor Zeeuwse Bibliotheken' 1 2 (1983) no.4, 5, 6. (5). Schepman, J.T.H.C. Vriesdrogen. Mededelingen voor Zeeuwse Bibliotheken 1 3 (1984) no. 1-3. (6). Schepman, J.T.H.C. Het vriesdroogprojekt van de Technische Bibliotheek Zeeland. Personeelsorgaan 'de Schelde' 38 (1984) 3. Het museum verzamelt voorwerpen die onder andere betrekking hebben op Vlissingen. Om die reden is het niet vreemd, dat er in het verleden regelma tig voorwerpen verworven zijn, die een relatie hadden met het Gasthuis. Het voormalige Gasthuiscomplex was een sa menvoeging van een aantal huizen, gebouwd in verschillende periodes. In het Gasthuis kan men dan ook versieringen uit diverse stijlperio des terugvinden. Aan het eind van de 19e eeuw werd een gebeeldhouwde 17e eeuwse poortomlijsting verwijderd. Het kwam terecht in de toenmalige Vlissingse oudheidkamer. Ook een Friese stoeltjesklok, een omslagdoek beho rend tot een Zeeuwse klederdracht, tinnen bor den en een hoekkast kwamen op die manier in hef museum terecht. Met de opheffing van het Gasthuis aan de Hellebardierstraat raakte het pand in verval. Uit voorzorg had de gemeente al belangrijke bouwfragmenten, zoals de trap, verwijderd en opgeslagen op het terrein van de dienst ge meentewerken. Aan het einde van de jaren tachtig zag het ernaar uit dat een restauratie van dit gebouw nooit meer uitgevoerd zou wor den. Men begon de bouwfragmenten over te brengen naar het museum met de bedoeling

Den Spiegel | 1991 | | pagina 14