19 EXPOSITIENIEUWS ROTTERDAM, HET SCHIELANDSHUIS nen op de werkplaats van Frans Pieter de Grebber in Haarlem, waar Saenredam de meestertitel voor schilder en decoreren haal de. Ze raakten bevriend en hebben veel sa mengewerkt. Er bestaat nog een portret van Saenredam, door Van Campen getekend. Daarop is duide lijk het te grote hoofd van de schilder, tussen zijn smalle schouders. P.T.A. Swillens, de man die in deze eeuw een biografie van Saenredam schreef, destilleerde uit het portret een mogelijke reden voor Saenredam''s liefde voor het kerkinterieur: "Hij was een bultenaar. Wellicht dat deze misvorming hem de vlucht heeft doen nemen naar de afzondering binnen het kerkgebouw". Hoe het ook zij, Saenredam was de eerste die geen fantasie- kerken meer schilderde, maar alleen de wer kelijkheid, niets anders. leder schilderij werd nauwkeurig voorbereid. Eerst schetsen van het in- of exterieur van een kerk, ter plaatse gemaakt. Dan ging hij naar huis om een exakte perspectivische tekening te construeren en, als dat nodig was, een platte grond. Na het mathematische werk begon Saenredam te schilderen, veel poëtischer aan het perspectieftekenen. Aan de schilderijen is niet meer te zien hoe exakt ze zijn geconstru eerd, hoewel het perspectief klopt. Alles is rus tig en stil, met een genuanceerde lichtval en dicht bij elkaar liggende kleuren, hier en daar een feller accent. Nietige menselijke figuren geven een besef van afmetingen en verhou dingen. Voor en na hem zijn er grote architek- tuurschilders geweest, maar Saenredam was misschien wel de beste. De tentoonstelling in museum Boymans-Van Beuningen loopt tot en met 24 november. TENTOONSTELLING 'ZILVERSCHATTEN' Zilver behoort al sinds de oudheid tot de meest begeerde edelmetalen. Het ambacht van zilversmid is dan ook een van de oudste in de westerse beschaving. De tentoonstelling 'Zilverschatten' beoogt een overzicht te geven van de topstukken van Rotterdamse zilversme den van 1590 tot 1890. Voor het eerst in Nederland wordt daarmee in één tentoonstel ling het werk van zowel 17e, 18e als 19e eeuwse meestersmeden getoond. Zilverschatten, drie eeuwen Rotterdams zilver' toont circa 350 voorwerpen uit de eigen col lectie van het Historisch Museum Rotterdam. Tezamen met bruiklenen uit andere musea, ker kelijke instellingen en particulieren wordt de museumbezoeker een uniek beeld gepresen teerd van het werk van Rotterdamse meester smeden.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 18