25 JAAR OPENBARE LEESZAAL VLISSINGEN (1913-1938) 3 N.L. BUITINGA Het initiatief om in Vlissingen een Openbare Leeszaal op te richten is ge nomen door ds. Hogerzeil en de heren Van Raalte en Witteveen. Hun drijfveer: iedereen, middenstander, handelsman en arbeider gelegenheid geven zich verstandelijk en geestelijk te ontwikke len en zich te ontspannen op een ni veau dat de bestaande volksbibliothe ken niet bieden. Op 8 december I9l l presenteren zij hun plannen in een zaal van café de Vriendschap. Er is instemming maar ook bezorgdheid. Wil de arbeider wef f 0,50 per jaar aan contribu tie missen? Moeten de katholieken niet ook meedoen? Neen, dat is niet in overeenstem ming met hun levensbeschouwing en dat die nen we te respecteren. Het comité mag van de aanwezigen aan de slag als eerste dagelijks bestuur van de vereniging in oprichting. Op 17 februari 1912 presenteert het de ont werpstatuten, waaruit blijkt dat iedereen boven de 1 8 jaar lid kan worden. De begroting be draagt f 1 800,-. Voor huisvesting heeft men on dermeer het oog op de voormalige Nutsbe- waarschool in de Wolstraat. Bestuursleden stellen persoonlijk een krediet beschikbaar voor de inrichting. In oktober verleent de gemeente een subsidie van f 150,- alsmede voor 191 3 gratis gebruik van het pand in de Wolstraat. Terwijl net be stuur de inrichtingsbegroting van schilders en timmerlieden afwacht, is Publieke Werken al driftig bezig de benedenverdieping te vertim meren. Men besluit dan maar de gemeente haar gang te laten gaan op kosten van het be stuur, maar zelf de bovenverdieping aan te passen. Teneinde binnen de begroting te blijven zal men voorlopig geen bibliothecaris aan stellen maar een concierge. De bibliotheekwerkzaam heden zal het bestuur onderling verdelen. Uit 28 sollicitanten wordt gezocht naar een inge zetene van Vlissingen die met pensioen is. Zo wordt de voormalig sergeant der infanterie G. de Jager aangesteld als concierge en tijdelijk bibliothecaris. Hij heeft vrij wonen op de bo venverdieping, een jaarloon van f 150,- met een toelage van f 50,- en vrij genot van licht, vuur en onderhoudsmiddelen. Voor f 212,- worden boeken en periodieken aangekocht, particulieren en uitgevers dragen bij aan uitbreiding van de collectie. De vereni ging De Dageraad stelt de bibliotheekcollectie ter beschikking. Wegens de onzekere toekomst besluit men deze slechts in bruikleen te aan vaarden. Op 27 januari 1913 werd de Leeszaal offi cieel geopend. Ds. Hogerzeil voerde het woord en wethouder Auer (onderwijs) vatte de idealen van de oprichters samen door te stellen dat de Openbare Leeszaal een der meest doel treffende middelen tot bevordering der volksont wikkeling is. De Vlissingse Courant meldt dat alle aanwezigen hun verwondering te kennen gaven over de werkelijk nette inrichting. Voor net publiek waren er twee ruimtes: de leeszaal en de studiezaal. "In de leeszaal een tafel met verschillende tijdschriften als de Gids, Elsevier, Die Woche. Aan de wand een groot rek met wetenschappelijke tijdschriften en lectuur op allerlei gebied. In het midden een courantenta fel met 30 zeer gemakkelijke stoelen. Verder een tafel met vakbladen en een schrijftafel. Midden in de studiezaal een tafel, bedekt met wetenschappelijke boeken: woordenboeken, een encyclopedie, handboeken voor electri- ciëns, timmerlieden, plantenkwekers enz. Hier is ook de bibliotheek, grotendeels uit schenkin gen verkregen, nog niet gereed voor uitlening, omdat de boeken nog niet gebonden zijn. De

Den Spiegel | 1991 | | pagina 2