i De kopbebouwing, Bellamy park 43, situatie voor de restauratie ca 1980. Het opschrift Openbare Bibliotheek is nog duidelijk Ie zien. bezoekers worden verzocht in de zalen niet luid te spreken, terwijl geregelde gesprekken verboden zijn". In april start men de uitleenbibliotheek, aange vuld met de voor f 35,- overgenomen uitleenbi- bliotheek van De Vey Mestdagh. In september neemt de heer De Jager ontslag. Als opvolger zoekt men nu als bibliothecaris iemand die voor zijn taak berekend is en zelfstandig iets kan presteren. De financiering zal ten koste van de boekenpost gaan. Zo wordt de oud-gevan genisdirecteur uit Goes J.A. de Hondt de eerste Vlissingse bibliothecaris. Bij zijn komst in janu ari 1914 neemt hij zijn dochter mee als onbe zoldigd assistente. Eind 1915 is er een ledental van 400. Teleurstellend laag. Pogingen om samen met de Middelburgse Leeszaal provinciaal subsidie te verkrijgen mislukken. De toch al precaire fi nanciële positie wordt in 1918 nog nijpender door de gratis verstrekking van corresponden tiemateriaal aan de sinds de mobilisatie in Vlissingen gelegerde militairen. Bovendien is het dringend nodig boekenkasten aan te schaf fen en de elektrische installatie te verbeteren. Dit alles gaat weer ten koste van de boeken post. Om de collectie toch te kunnen uitbreiden worden Iwee leesgezelschappen opgericht. De speciale contributies horen tot de vaste baten en leiden zo tot verhoging van de rijkssubsidie. opgevolgd door de heer 37 zal blijven. Verhoogde Voorzitter Hogerzeil vertrekt in 1917 naar Naarden en wordt op Laernoes, die tot 193/ subsidies maken het mogelijk in 1921 drie lo kalen op de bovenverdieping van het Burger weeshuis (nu Bachtenkommel te huren "waar wij iedereen zonder schroom kunnen ontvan gen". Toch probeert men nog datzelfde jaar het door de gemeente aangekochte Beursgebouw als leeszaal en bibliotheek in te richten: "dan zijn wij geborgen en hebben in de toekomst geen verhuizing meer te vrezen." Toch zal de leeszaal in het Burgerweeshuis blijven tot zij daar in de oorlog door de Duitsers verdreven wordt en 'tijdelijk' (dat is tot halverwege 1972) onderdak vindt in Bellamypark no. 43. De bibliothecaris krijgt van het bestuur veel waardering voor zijn in 1923 verschenen ge drukte catalogus. In april 1924 overlijdt de heer De Hondt. Hij wordt in januari 1925 op gevolgd door zijn dochter. Deze trouwt in 1926 en moet dus ontslag nemen. Als opvol ger pleit in het bestuur de heer De Mey voor de latere wethouder L.P. van Oorschot, omdat een krachtige figuur uit het openbare leven van meer nut is dan een gediplomeerde dame. Iemand die de leeszaal nu eindelijk eens popu lair kan maken onder de bevolking. Anders dan in Middelburg zijn hier de resultaten niet schitterend, maar er is hier ook weinig traditie op ontwikkelingsgebied. Het bestuur geeft toch de voorkeur aan een vakkracht met sociaal ge voel, en trekt per 1 december 1926 mej.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 3