DE MUSEUM BIBLIOTHEEK 5 VERENIGINGSNIEUWS ELLEN OOMENS-PALS KERST-IN NIEUWE LEDEN Soeters aan. Zij slaagt er niet in de leeszaal op te stoten. Haar opvolgster mej. Heyse (1931-1934) heeft het ook niet gemakkelijk. Het is krisis: de subsidies worden gekort, de werklozen mogen gratis lezen, maar de contri buties voor de leden moeten omhoog en dat leidt tot opzeggingen. Mej. J. Daane is de volgende bibliothecaresse (1934-1938). Zij zal worden opgevolgd door mw. Leni Blankert, na haar huwelijk als mw. Kemper nog vele jaren bestuurslid en meerma len waarnemend bibliothecaresse. Op dat mo ment heeft de bibliotheek 6288 boeken, 753 leden. Uitleningen in 1937: 21.650. In verge lijking met deze tijd zijn dit grovere cijfers. Maar de voorwaarden waaronder zij tot stand kwamen waren onvergelijkbaar zwaarder. Alle respect voor het stugge volhouden en de idealen van de pioniers. Wanneer hef thema van Den Spiegel archief en bibliotheek is, mag informa tie over de museumbibliotheek natuurlijk niet ontbreken. Deze bibliotheek is in de afgelopen 100 jaar uitgegroeid van een paar handboeken tot een voor dit museum grote collectie. H.G. van Grol, oud-archivaris, noemt in 'Het Stedelijk Museum te Vlissingen' de bibliotheek "een belangrijk hulpmiddef ter betere waar deering van de aanwinsten". Hij beklaagde zich erover dat hij in het begin van zijn ambts periode in het museum zo weinig handboeken en naslagwerken ter beschikking had. Archief en museumbibliotheek zijn lange tijd min of meer in elkaar verweven geweest. Van Grol stelde zich tot taak langzamerhand een bibliotheek van handboeken bij elkaar te brengen. Aanwezig waren toenaertiid het Bulletin van de Oudheidkundige Bond (com pleet van 1 899 tot heden!), Oud Holland (tot heden met uitzondering van enkele jaargangen compleet) en Oude Kunst, een tijdschrift dat he laas ophield met verschijnen. De collectievorming is gericht op de museale voorwerpen en enigszins op de stadsgeschie denis. De bibliotheek bestaat voornamelijk uit handboeken, naslagwerken en tijdschriften. Men vindt er informatie over o.a. munten en penningen, majolica, tegels, zilver, scheep vaart, loodswezen, schilderkunst etc. Tot op he den wordt vooral intern gebruik van de biblio theek gemaakt. Daar de bibliotheek vele voor Zeeland unieke exemplaren bezit, is het niet onwaarschijnlijk dat in de toekomst ook niet-mu- seummedewerkers de informatie kunnen benut ten. Op zondag 22 december 1991 orga niseert de Vereniging Vrienden van net Stedelijk Museum Vlissingen weer de traditionele Kerst-In. Ook de Zeeuwse Muziekschool zal hier weer haar bij drage aan leveren. Alle leden ontvan gen hierover nog nader bericht. Het afgelopen kwartaal hebben zich 5 per sonen aangemeld als nieuw lid van de ver eniging: Dhr. A.P. de Looff,Vlissingen Dhr. M. Wijkhuis,Vlissingen Dhr. N.J. Kuyf,Vlissingen Mr. J.G. Smits,Quincy, USA Dhr. Hoste,Kloetinge Alle leden namens het bestuur van harte welkom bij de vereniging!

Den Spiegel | 1991 | | pagina 4