ZONNEWIJZERS 8 Nicolaas Jarry. Kopergravure door PW. van Megen en M. de Sallielh, naar een tekening vanj. Perkois, ad vivum, 1782. 35 x 26 cm. (Ij Vlissinger' te zien. De tekenaar van de gravure J. Perkois (Middelburg 1756-1804) genoot zijn oplei ding aan de Haagse tekenacademie, en was bovendien een zeer nauwgezet tekenaar (6). Ik neem aan dat die zonnewijzer, getekend op de kopergravure, daar werkelijk gestaan heeft. Of is het misschien een zonnewijzer die Jarry op de Engelsen buitgemaakt heeft? Hij lijkt ver dacht veel op die horizontale zonnewijzers die we nu in Engelse tuinen tegenkomen. Vervolgens was er tot 1 809 nog een zonnewij zer te vinden op het voormalige stadhuis aan de Grote Markt (7). Deze zuidwijzer, die zich op de vierde verdieping bevond, is tijdens het bombardement door de Engelsen met het stad huis verloren gegaan. Een beschrijving van een zonnewijzer te Vlis- singen vinden we in de 'Walcherse Arcadia' door Mattheus Gargon, rector en predikant te Vlissingen. De Walcherse Arcadia is de be- aantal horizontale en verticale zonnewijzers van hetzelfde type, die hij tijdens een bezoek aan Engelse tuinen had gezien. De afbeelding stelt een naar het leven gete kend portret voor van de kaperkapitein Nicolaas Jarry, geboren te Neuzen (Terneuzen) op 2 maart 1735 (2), waarschijnlijk aan boord van het schip van zijn vader, waarvan de reder te Nantes was gevestigd. Zijn ge boorte is aangegeven op 7 maart 1735 in Terneuzen (3). Hij is gesneuveld op zee in 1784 aan boord van zijn schip de 'Vlissinger', en begraven te Huil (4). Hij opereerde vanuit Vlissingen en kreeg voor zijn verdiensten een eresabel versierd met het wapen van Vlissingen en de hier wel wat zon derling klinkende spreuk 'Deo Gloria'. Zijn lin kerhand omvat een scheepsroeper, en op de voorgrond ligt een sextant (5). Links op de ach tergrond is zijn snelzeilende kotter 'De Detail van een tekening naar C. Pronk uit 1743 met een Zuid-zonnewijzer in combinatie met een klok. De klok werd om de paar dagen gelijk gezet met de plaatselijke ware zonnetijd. TfrpiT-.'

Den Spiegel | 1991 | | pagina 7