GEMEENTEARCHIEF VLISSINGEN VOOR PUBLIEK GEOPEND 9 IMoten: ADRI MEERMAN schrijving van een voettocht langs allerlei be zienswaardigheden. Gargon schrijft het volgen de: "Onder dusdanige boerterijen kwamen zij op het Westerhoofd dat verre in zee uitschiet, en pal staat tegen den gedurenden aanstoot der nederstortende golven en die zonnewij zer, die nu bijna een mans hoog is, staat niet alleen dikwijls met golven bedekt, maar is nog onlangs afgeslagen, en gelijk gij zien kunt daarom vernieuwd". Gargon noemt ook nog het astronomisch uurwerk te Arnemuiden: "Dat alle wisselbeurten van de Maan nauwkeurig aanwees, en nog aanwijst". In de plaatsbe schrijving van Vlissingen door H.P. Winkelman (apotheker en burgemeester), 1 873, lezen wij: "Op het einde van de Westdijk was een plein, de Leugenaar genaamd, dat naar men wil zijn naam ontleende van de gissingen die er ge maakt werden, omtrent de uit zee komende schepen. Op dit plein stond een windkorenmo- len op een gemetselde teerlingen voet, doch deze is in het jaar 1723 afgebroken, aange zien de dijk door schudding der molen te veel leed. Men heeft toen dat plein (dat er nog steeds is) beklinkerd in de vorm van een kom pas, en voorzien van vier zonnewijzers in ar duinstenen palen uitgebeiteld en in het midden een arduinstenen kolom geplaatst met het jaar tal 1723. Onder de Fransche regeering is een en ander verdwenen". Van beide bovenge noemde zonnewijzers heb ik nog geen afbeel ding kunnen vinden, maar we blijven zoeken. 1Collectie Stedelijk Museum Vlissingen. (2) Leendertz Wz, P. De Navorscher, 21 (1 871Nieuwe serie. (3) Jurry, J.E.J. Genealogie van het geslacht Jarry, Branche de Hollande van 1450 tot 1953. Voorburg, 1952. (4) Bruine, W.D. de; Pierre Le Turcq en Capt. Jarry. De Blauwe Wimpel, 10 (1952) p.24ó- 485. (5) Nagtglas, F; Levensberichten van Zeeuwen, deel II, 1889, p.483-485. (6) Encyclopedie van Zeeland, deel II. Middelburg, 1982. (7) Hollestelle, C; Het voormalig stadhuis te Vlissingen. Tijdschr. het Huis, 14 (1916) p.335-345. Het zal u als vriend of vriendin van het museum wellicht niet ontgaan zijn. In de onmiddellijke nabijheid van 'uw' museum heeft het gemeentearchief Vlissingen op 1 juli jl., vooruiflopend op de officiële opening op 14 novem ber a.s., haar deuren voor het publiek geopend. Ik stel het zeer op prijs in dit artikel een 'papie ren' rondwandeling te verzorgen in de hoop dat uw nieuwsgierigheid zodanig wordt ge wekt zodat het zal resulteren in een daadwer kelijk bezoek. Het lichtkoepeltje in de gang van het Gasthuis. Een van de ornamenten uit ae bouwtijd 1661 die gaaf bewaard zijn gebleven en thans schitterend geres taureerd. Foto den Spiegel 1991

Den Spiegel | 1991 | | pagina 8