GASTHUIS - ARCHIEF 10 De kast uit de burge meesterskamer van het v.m. stadhuis van Souburg. Fraaie pa neeldeuren met het wapen van Souburg in relielwerk. De kast siert nu de kamer van de archivisten. Foto Den Spiegel 1991. BENEDENVERDIEPING Het voormalige Gasthuis aan de Hellebardier- straat 2 heeft een enorme gedaanteverwisse ling ondergaan zonder evenwel aan karakter ingeboet te hebben. De gerestaureerde voorge vel van het uit 1661 daterende complex roept voor velen direkt herinneringen op aan de tijd dat het nog dienst deed als Gasthuis. Dit beeld wordt nog versterkt als u de monumentale, van een prachtige lichtkoepel voorziene, gang bin nenloopt welke toegang biedt aan de ruime, sfeervol ingerichte studiezaal van het gemeen tearchief. We mogen echter niet vergeten een kijkje te nemen in de garderobe aan de rech terzijde van de gang waar een met glas over dekte welput te bewonderen is. Aan deze ruim te grenst tevens de westelijke patio. Even sfeervol, echter wat kleiner van formaat, is de studiezaal welke grenst aan de oostelijke pa tio. Vanuit deze kleine studiezaal zijn zowel de als foto-atelier ingerichte kelder als de keuken annex koffiekamer te bereiken die voorzien is van een grote schouw. SOUBURGSE ELEMENTEN De binding met het museum wordt o.a. bena drukt door de aanwezigheid van een aantal bruiklenen in de vorm van bouwkundige ele menten en meubilair. In de archivistenkamer (rechts van de ingang) bevinden zich het bu reau en de bergkast uit de burgemeesterskamer van het voormalige stadhuis aan de Kanaal straat te Oost- en West-Souburg. Ook gedeel ten van de vergadertafels uit de raadszaal heb ben er een goede plaats in gevonden. In de eerder genoemde monumentale gang, voor zien van de originele marmeren plavuizen, be vindt zich een houten zitbank welke ongetwij feld aan talrijke Souburgers een aangenaam zitcomfort heeft geboden, terwijl zij op hun beurt moesten wachten in de gemeentesecreta rie. Dergelijke banken treft u overigens nog re gelmatig aan in ziekenhuizen, zodat deze in ait voormalige Gasthuis dus goed op zijn plaats is. BOVENVERDIEPING Achter de glazen scheidingswand in de gang bevindt zien een - wederom monumentale - ko- rintische portaalboog die toegang geeft aan het trappenhuis. De restauratie van de trapleu ning is helaas nog in volle gang, maar ver wacht wordt, dat Dij de officiële opening het complete trappenhuis weer in volle glorie aan schouwd kan worden. Mede in dit verband

Den Spiegel | 1991 | | pagina 9