11 GASTHUIS - ARCHIEF STUDIEDAG ARCHIEF verwijs ik u naar het artikel in Den Spiegel van april 1990, jrg.8 nr.2 van de hand van Ronald den Broeder. Hierin geeft hij een bouwkundige beschrijving van dit monument. Behalve de rui me werkkamer van de gemeentearchivaris be vindt zich op de verdieping tevens de zgn. mul- ti-functionele ruimte. Hierin kunnen groepsont- vanasten plaatsvinden, lezingen gehouden en - op bescheiden schaal - tentoonstellingen inge richt worden. ZOLDERVERDIEPING Zoals de meeste oude panden heeft ook dit pand een grote zolder, waarbij de originele kapconstruktie nog goed te zien is. Eigenlijk De oostelijke patio van het Gasthuis.Een prachti ge buitenruimte tussen het oude en nieuwe gedeel te. De glas-in-loodpui is van elders in het gebouw opnieuw gebruikt en gerestaureerd. Hierachter be vindt zich de studiezaal. Foto Den Spiegel 1991 moeten wij spreken van een aantal zolders waarvan er één bereikt kan worden via een in originele staat teruggebrachte eiken spiltrap. NIEUWBOUW De architekt heeft naar mijn mening een goed evenwicht gecreëerd tussen het restauratiege- deelfe en de nieuwbouw. Deze nieuwbouw be vat ondermeer een modern ingerichte adminis tratieruimte welke grenst aan de grote studiezaal en natuurlijk het belangrijkste ele ment: de inbraak- en brandvrije archiefbewaar plaats. In verrijdbare stellingen met een totale planklengte van 2,5 km wordt het culturele erf goed bewaard. Middels een goede tempera tuurregeling 11 8 graden C) en relatieve lucht vochtigheid (55%) worden de vereiste klima tologische omstandigheden bewerkstelligd. WAAROM? Het antwoord op de vraag waarom archieven en collecties zonodig bewaard moeten blijven is uitgebreid aan de orde gesteld in eerderge noemd aprilnummer van Den Spiegel. Ook de taakstelling van het gemeentearchief is daarbij ruimschoots aan bod gekomen. In de vorm van onze nieuwe huisvesting aan de Hellebardierstraat hebben wij nu een goed instrument, waarmee wij vorm en inhoud kun nen geven aan deze taakstelling. Ik hoop, dat mijn collega's en ik u een keer mogen verwel komen. Wellicht op 9 november? Op zaterdag 9 november organi seert de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum een studie dag rondom het archief. Dit ter ge legenheid van de opening van de nieuwe archiefbewaarplaats in het voormalige Gasthuis aan de Helle bardierstraat. Meer hierover op bladzijde 21 bij de evenementen.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 10