DE TECHNISCHE BIBLIOTHEEK ZEELAND 12 J.T.H.C. SCHEPMAN Deze bibliotheek is een stichting met de naam: Zeeuwse bibliotheek voor Technische en Natuurwetenschappen. In 1968 startte zij in het gebouw van de (toen nog) HTS aan de Edisonweg in Vlissinaen. De oorsprong van deze instelling ligt eigenlijk bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde, het tech nisch boekenbezit van de toen nog Provinciale Bibliotheek en het boeken bezit van de HTS. Die laatste twee waren maar zeer bescheiden. De Schelde had sedert het begin van het ei genlijke bibliotheekbeheer ca 3500 boeken in ae bibliotheek, zo'n 60-tal tijdschriftabonne menten, en dan nog zeer veel boeken in per manent beheer bij de afdelingen. Bij De Schelde was bij de oprichting van het bedrijf in 1875 wellicht een kleine collectie van de meest gangbare boeken en tijdschriften uit die tijd aanwezig, zoals The Enaeneer en Engeneering. Als je toen die tijdschriften had, dan wist je alles. Die collectie stond wellicht op de kamer van de directeur, en zo hoorde dat ook in die tijd. Maar bij het ontwerp van een nieuw hoofdkan toor werd er zowaar op de beneden verdie ping een heuse boekerij gepland. Nadat het kantoor in 1914 in gebruik was genomen is daar ongetwijfeld de bibliotheek ingericht, maar wie er toen het beheer over had is niet bekend. Op l januari 1918 werd de oud-on derwijzer de heer F.C.H. Sasburg, in 1865 geboren te Middelburg, aangesteld als biblio thecaris van De Schelde. Hij hield op l maart 1892 zijn onderwijzers loopbaan voor gezien, en trad op 27-jarige leeftijd in dienst van De Schelde, waar hij zijn werk vond op Bureau l Dat was dus de eerste vermelding van een ech te bibliotheekbeheerder (l). Hij werd op l ja nuari 1927 opgevolgd door de heer A.C. Hildernisse, geboren op 7 juli l 88 l te Middel burg in het huis K nommer 19, nu Vlasmarkt. Hij wordt na zijn overlijden in 1938 opge volgd door mevrouw A.E. van Loo-Crispeels, in 1 894 geboren te Antwerpen. Zij kwam op 1 januari 1916 in vaste dienst bij De Schelde, maar huwde al spoedig met de heer C.D. van Loo, procuratiehouder bij De Schelde. Zij was toen zoals te doen gebruike lijk haar baantje kwijt. Inmiddels weduwe ge worden werd zij gevraagd het bibliotheekbe heer op zich te nemen. Zij heeft dat zeer nauwgezet gedaan. De kaartcatalogus, met haar zwierige handschrift heeft lang tot ontslui ting van het boekenbezit gediend (2). Mevrouw A.E. van Loo-Crispeels, bibliothecaresse bij De Schelde van 1938-1954

Den Spiegel | 1991 | | pagina 11