DEN SPIEGEL LITERAIR OUDE ZONNEWIJ ZERS TE VLISSINGEN J.T.H.C. Schepman het Stedelijk Museum. De inventaris is gedrukt in 1881 bij J.C. en W. Altorfer en door F. Nagtglas namens Willem van der Os opge dragen aan diens moeder "Mevrouw de Weduwe van mr. Willem van der Os, gebo ren M .W.J. E. Vader. "Vergun mij daarom, Waarde Mevrouw, U, als namens hem, dit werk toe te wijden, dat voor tijdgenoot en nakomeling getuigen zal van het welbesteed leven van Uwen voortref- felijken zoon. Deze F. Nagtglas maakte, zoals hij het zelf noemt in zijn inleiding, het werk van Willem van der Os af, nl. de beschrijving der verza meling waaruit de belangstelling van Van der Os voor vooral zijn geboortestad Vlissingen, "de heldenstad onzer republiek" blijkt. Bladerend in deze inventaris kom je zeer on der de indruk van de hoeveelheid boeken, handschriften en prenten, betrekking hebbend op de geschiedenis van Vlissingen, die hier verzameld zijn. In de categorie literatuur moe ten vooral genoemd worden werken van Betje Wolff, Aagje Deken en Jacobus Bellamy. Hieronder bevinden zich veel bijzondere uit gaven, soms meerdere uitgaven van één werk. Ook bevinden zich in de collectie Van der Os werken over bovengenoemde schrij vers. In literair opzicht is de collectie zeer interes sant. Naast werken van en over Bellamy, Wolff en Deken zijn er onder het hoofd Letter kundigen, Dichters enz.stukken van bijv. Petrus Hondius, "De soeticheydt des buyten-le- vens", 1621verder gelegenheidsdichten, uit de 17e en 18e eeuw, bruiloftsdichten, lijkzan- gen en "zegengroeten" Ook is te vinden: Dl. ae la Rue: "Zegezang op den volkome over winning der haat en heerschzucht door Willem den Vyfde", 1787. Over Willem de Vijfde schreef Willem van der Os ook zelf een artikel, dat in 1886 verscheen in de Vlissingse Courant. Niet alleen wat betreft literatuur is de collectie Van der Os belangrijk. Dit zal blijken uit de ti tels van enkele hoofdstukken: Zeeland in het algemeen, Walcheren, Levensberichten van Zeeuwen, Vlissingen - Geschiedenis en be schrijving. Dit laatste gedeelte neemt ruim der tig bladzijden in beslag. Dan moet zeker nog genoemd worden de afdeling Vlissingers door geboorte of betrekking, Admiralen enz. Zo was Willem van der Os in het bezit van "Het leven en bedryf van den heere Michiel de Ruiter" van Gerardt Brandt, 1746. Verder zijn er werken van H. te Winkel, Antonides van der Goes en Adriaan Loosjes. Een respectabe le bibliotheek dus. Een apart gedeelte van de inventaris bestaat uit een opsomming van dissertaties van Vlis singers en handschriften, soms al in een ande re afdeling vermeld. In het boek zijn ook geïn ventariseerd alle kaarten, prenten, schilderijen en andere voorwerpen uit het bezit van Willem van der Os. Dit artikeltje beoogt een inleiding te zijn op de boekenverzameling van Willem van der Ós, aanwezig in het gemeente-archief. In een vol gende Spiegel zal ik graag eens ingaan op bepaalde boeken daar aanwezig. Het hante ren van oude boeken en unieke uitgaven is spannend en reuze boeiend. Tijdens de bestudering van de koper gravure op de volgende pagina uit 1782 is het duidelijk geworden dat er aan de rechterkant op een paal van een havenhoofd te Vlissingen net het puntje, ofwel de stijl van een horizonta le zonnewijzer getekend staat. Ik werd daarop geattendeerd door de Vlissing se huisarts de heer A.H. van Dijk, die zich in zijn vrije uren onder andere bezig houdt met de geschiedenis van Vlissingen in de ruimste zin van het woord. Onlangs meldde hij mij een

Den Spiegel | 1991 | | pagina 6