STAANDE KLOK 16 Dit geeft een goed uitgangspunt om wat meer te weten te komen over deze klok. Uit onder zoekingen is bekend dat Theunis Haakma werd geboren in 1709 als zoon van Sieke Arents Haakma. Samen met zijn 7 jaar oudere broer Arent zetten zij in 1737 de zaak van hun vader aan de Koningstraat voort. In 1755 gaan de broers uit elkaar en vestigt Theunis zich op de Eewal tussen de Minnemastraat en de Groenmarkt. Theunis staat bekend als een bekwaam graveur en op meerdere thans nog bekende uurwerken komt zijn graveersteken TH voor. Hij overlijdt in 1785. Bij het kritisch bekijken van de klok in het muse um, valt op dat net uiterlijk van de kast niet overeenstemt met de vormgeving van vóór 1785 (het sterfjaar van Theunis). Integendeel, de vorm doet eerder denken aan het midden van de I9e eeuw. Nadere inspectie vergroot enkel maar het aantal raadsels. Het blijkt na melijk dat de kop (thans het fronton) oorspron kelijk een ronde vorm heeft gehad. In de tegen woordige vorm valt de gelijkenis op met de in de 19e eeuw in Engeland vervaardigde mo dellen. De kast is vervaardigd van eikenhout en belijmd met mahoniefineer. Nu wij toch de klok aan een kritisch onderzoek blootstellen, valt op dat de verzilverde koperen wijzerplaat waarop zich aan de bovenkant een halfronde gegraveerde bol bevindt, in deze vorm ook heel Engels aandoet. In de Engelse staande klokken staat in deze bolvorm de naam en woonplaats van de maker gegra veerd, bij ons exemplaar is hierin een Bijbelse voorstelling gegraveerd n.l. het verhaal van de Barmhartige Samaritaan. Het is zonder verdere gegevens uiterst lastig om een uitspraak te doen betreffende afkomst en 'levensloop' van de klok, maar voorzichtig inschattend kom ik tot de volgende conclusie: 1 e. Het gehele uurwerk werd niet door Theunis Haakma vervaardigd, maar geheel door hem aangekocht in Engeland en vervolgens aange past aan de Nederlandse smaak. Detail van de ronde gegraveerde plaat. Verzilverd met Bijbelse voorstelling. Collectie Stedelijk Museum.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 15