DE ARCHIEF-SPIEGEL 12 Al sinds het eind van de l 5e eeuw is Vlissin- gen in het bezit van de zogenaamde hoge ju risdictie. Dit hield in dat het gerecht naast de civiele zaken (tussen burgers onderling) ook de criminele zaken mocht behandelen. Hierbij hoorde ook het recht om halsmisdaden te be rechten, misdaden waarvoor je de strop kon krijgen. In l 574 verwierf de stad tevens de cri minele rechtspraak over een gedeelte van het platteland, de zogenaamde landvierschaar. Daarbij kwam in 1579 ook nog een aandeel in het landrecht. Het landrecht hield in dat de Vlissingse burgers de schuldvorderingen op in woners van het platteland van Walcheren voor een stedelijk gerecht (Vlissings gerecht), konden laten vervolgen. Deze uitbreiding van haar rechtsmacht had Vlissingen te danken aan de (vroege) keuze voor de Prins van Oranje in 1572. Naast de criminele en civiele recht spraak is er ook de vrijwillige rechtspraak. Hiervan is sprake als een persoon of een groep personen naar het gerecht gaat om iets te laten registreren, bijvoorbeeld de koop of verkoop van onroerend goed. Van oudsher berustte de rechtspraak bij de twee burgemeesters en negen schepenen. De strafvordering was echter in handen van de baljuw. De Baljuw zat ook het gerecht voor en zorgde meestal ook voor de uilvoering van het vonnis. DE ARCHIEVEN Na de voorlopig laatste vergadering van de vierschaar op 16 april l 808 bleef het archief van de vierschaar (zoals het gerecht ook wel genoemd werd) berusten op het stadhuis. Zoals Bekend, werd in l 809 dit prachtige gebouw door een Engels bombardement geheel ver woest. Het archief van de vierschaar was het zelfde lot beschoren als het stadsarchief. Gelukkig was niet alles verbrand. Enkele regis ters bevonden zich buiten het gebouw, waar schijnlijk bij de secretaris Simon van der Swalme. Daarnaast heeft Simon van der Swalme, nog voor de verwoesting van het stadhuis, uittreksels gemaakt uit 'particuliere pa pieren' die bij vroegere magistraatsleden be- Een van de fraaie boekwerken uit het oud-rechterlijk archief. Alleen al de oude handschriften zijn de moeite van het bekijken waard. Inventaris nr. 1475: Register van trans porten en plechten 1639-1654. Collectie Gemeente archief Vlissingen. Foto Den Spiegel, 1991.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 11