VERENIGINGSNIEUWS STUDIEDAG 9 NOVEMBER 1991, EEN VERSLAG AAFKE VERDONK-RODENHUIS Als eerste mijlpaal in ons streven het Gemeentelijk Archief van Vlissingen bij onze activiteiten te betrekken beleefden wij op 9 november 1991 een studie dag in het gemeentearchief aan de Hellebardierstraaf. Na een woord van welkom door de voorzitter van de Vrienden mevrouw W. van Nassau- Damen sprak ook wethouder L. Poppe-de Looff enkele zeer stimulerende woorden ten aanzien van onze plannen het gemeentearchief in aller lei opzichten te steunen. Vervolgens was het woord aan verschillende deskundigen op ge bied van het archief. Als eerste drs. L. Zoodsma, waarnemend rijks archivaris van Zeeland, die aan de hand van drie voorbeelden uit de Vlissingse geschiede nis, te weten de aanleg van havens in l 308, de ophanging van de Spanjaard Don Pachieco in 1572 en de aanleg van het ka naal door Walcheren in 1873 het belang schetste van archieven en archiefonderzoek. Hierna was het woord aan de heer P. Ratsma, hoofd van de afdeling topografisch-historische atlas van het gemeentearchief van Rotterdam over deze topografisch-historische atlas. Dit is een verzameling beelddocumenten, zoals kaar ten, foto's, prenten etc. De heer Ratsma toonde aan de hand van dia's de diverse voorstellin gen die men in de 'atlas' aantreft en maakte neel levendig duidelijk hoe belangrijk de af beeldingen zijn voor het bepalen van een tijds beeld. Ook kwam in het kort het acquisitiebe leid aan de orde. Rond 12.15 uur was het ochtendprogramma afgelopen en togen de ruim 65 deelnemers aan de dag naar restaurant De Beurs voor het nuttigen van een goed verzorgde koffietafel. Om 14.00 uur verzamelde men zich weer in de bovenzaal van hef archief voor het middag programma. Als eerste kwam nu de heer J. Clerx aan het woord, hoofd van het restauratie-atelier in Hel mond. Aan de hand van dia's toonde hij de meest voorkomende schadegevallen in archie ven en hoe men deze zo verantwoord mogelijk restaureert. Termen als aanvezeien en ontzuren hebben na deze middag voor veel van onze leden meer inhoud gekregen. Ook werd duide lijk dat men tegenwoordig zeker preventief werkt: klimaat-beheersing in de depots bijv. Een interessante videofilm liet zien hoe in een restauratieatelier wordt gewerkt. Hierna was het woord aan de heer dr. F. van Kan, voorzitter van de vereniging Jan van Hout, vereniging van vrienden van het Leids gemeen tearchief en de Leidse Pilgrimcollectie, over de praktijk van een vriendenvereniging van een ar chief. De vereniging Jan van Hout werd drie jaar geleden opgericht en heeft als belangrijk ste doel het gemeentearchief te steunen. Tot nu toe is dit voornamelijk gebeurd door het aanko pen van interessante archiefstukken. Voor haar leden ontplooit de vereniging een aantal activi teiten: lezingen, rondleidingen etc. Zo wordt recht gedaan aan de tweede doelstelling van de vereniging namelijk het versterken van de band tussen archief en gebruikers en belang stellenden. De heer van Kan wees ook nog op het verschil tussen vrienden van een museum en vrienden van een archief. Van een archief is men een actiever gebruiker. Het leek hem niet onverstandig één bestuurslid te belasten met 'ar chiefzaken'. Nadat mevrouw W. van Nassau de sprekers hartelijk had bedankt was het woord aan de heer A. Meerman, waarnemend gemeentear chivaris, die de Vrienden dankte voor dit ca deau ter gelegenheid van de opening van de nieuwe behuizing. Hij overhandigde vervol gens een stofjas aan het museum, zodat het ar chief voortaan van dit stoffige imago bevrijd zou zijn. De deelnemers aan de studiedag praatten nog een poosje na onder het genot van een drankje en zo kwam er een eina aan een ongetwijfeld zeer leerzame dag.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 3