HENK EN INGRID VAN DER KOOIJ, EDELSMEDEN 5 ELLEN OOMENS-PALS Op 22 november openden de eerste ondernemers op ludieke wijze hun deu ren in het nieuwe winkelgebied. Edelsmeden Henk en Ingrid van der Kooij verhuisden hun nog betrekkelijk jonge zaak naar het Scheldeplein. Elf jaar geleden vestigden zij zich in de Scherminkelstraat. Een tijd waarin zij naam maakten binnen en buiten Zeeland. Beiden ge noten de opleiding tot goudsmit aan de MTS vakschool te Schoonhoven. Na voltooiing hier van werkten zij ieder afzonderlijk op verschil lende plaatsen om ervaring op te doen in de fijne kneepjes van het vak. De oude Scherminkelstraat. Het pand rechts bij de man is de latere winkel van Van der Kooij. Toen de stap naar een eigen zaak werd over wogen, doemde de provincie Zeeland en met name Vlissingen als mogelijke vestigingsplaats op. In deze stad had zich toen nog geen goudsmit gevestigd. Het pand dat Henk en Ingrid elf jaar geleden betrokken had ruim drie jaar leeg gestaan. Het had voorheen zelfs in een onbewoonbaar verklaarde staat verkeerd. Gelukkig is het niet ten prooi gevallen aan de slopershamer, maar werd na restauratie als woonhuis aangeboden. Voor de nieuw te vestigen edelsmeden werd het bestemmingsplan gewijzigd. Vroeger was de Scherminkelstraat een ambachtelijke straat met een hoefsmid, een zadelmakerij, een wa genmaker, een groenteboer, een aannemersbe drijf, een kruidenierswinkel, een aardappelhan- del en een bakker. Historisch gezien dus een uitstekende plaats om een edelsmederij te be ginnen. Om het risico van de te nemen stap wat te be perken deed een van beiden nog reparatie- werk voor juweliers in den lande. Na een jaar stapelde het werk in de eigen zaak zich zo op dat zowel Henk als Ingrid er een volledige dagtaak aan hadden. In het begin bestond de collectie uit voorname lijk zilveren sierraden van verschillende ateliers, maar ook van eigen ontwerp. In de loop der jaren werd deze uitgebreid met horloges, de sign (interieur accessoires) en ook steeds meer gouden sierraden. Opgenomen worden ont werpen van o.a. Hansen, Arne Jacobsen, Niessing en Jacob Jensen. Bij de samenstelling van de collectie staan schoonheid en kwaliteit voorop. Dit weerspiegelt zich in de eigentijdse vormgeving die de gehele collectie kenmerkt. Deze vormgeving vindt men ook terug in het in terieur van met name de nieuwe winkel, die geheel naar eigen ideeën is ingericht. De hen zo eigen signatuur moest behouden blijven. Kleuren, vormen en materialen zijn volledig op

Den Spiegel | 1992 | | pagina 4