DE ARCHIEF-SPIEGEL 20 HISTORISCH BURGEMEESTERS- ONDERZOEK NOTARIËLE ARCHIEVEN 18e eeuw zoals dat zich in Vlissingen afspeelde. Conrad Rutger Busken, geboren op 1 septem ber 1717 te Alpen bij Wezel, vestigt zich op jonge leeftijd in Vlissingen en wordt in 1744 apothekersbediende. Op latere leeftijd vestigt hij zich als apotheker op de Bellamykade. Hij houdt zich zo nu en dan bezig met het ver vaardigen van gedichten. In 1766 schrijft hij bijvoorbeeld een vers ter gelegenheid van de inhuldiging van Willem V als erfheer van Vlissingen. Als beloning krijgt hij van de stads regering een paar met het stadswapen van Vlissingen versierde soeplepels cadeau. Wel licht zegt dat iets over de kwaliteit van het vers. Zijn dochter Jacoba Adriana, beter bekend als Coosje Busken, verwerft wel literaire bekend heid. Zij is tevens de grootmoeder van de let terkundige Conrad Busken Huet. Elisabeth Bekker (Betje Wolff) waardeerde de kwaliteiten van Coosje Busken. Over Conrad Rutger Busken laat Betje Wolff zich wat schertsend uit. Zij noemt hem de 'Commandeur van de klis teerspuit'. Ondanks dat was hij een zeer ge waardeerd burger met een brede maatschap pelijke belangstelling. Dit blijkt overduidelijk uit het door hem nagela ten dagboek. Zeer accuraat geeft hij zijn ge zinsleven weer in vrolijke, maar ook vaak in zeer trieste tijden. De strijd tegen de ziektes van zijn dochters en echtgenote worden zo nauwkeurig beschreven dat hierdoor tevens een duidelijk beeld ontstaat over de stand van de medische wetenschap in die periode. In het 'begraafnisboek', hetgeen eveneens in kopie aanwezig is, schrijft hij 'ter liefderijke na- gedagtenis' van zijn overleden dochters en echtgenote. Angstgevoelens komen duidelijk tot uiting tijdens de opstand in 1787. Groepen Prinsgezinden trekken door de stad en plunde ren vele huizen van Patriotten. Hij schrijft: "Sagtermiddags verlieten wij ons huis, dog maar voor een paar uuren, bij den avond wierd het huis van Versluis bij onze deur uitge- plonderd, toen dagte ik dat ons ogenblik ge komen was. Dan ziet, de Hoop zuizebolde met ijselijk gevloek voorbij, en men groet ons - - Goddelijke bewaring!" Dit laatste is slechts een 'krent uit de pap' en ik wil middels dit artikel uw aandacht vestigen op de aanwezigheid van zowel dagboek als be graafnisboek van Conrad Rutger Busken in het gemeentearchief van Vlissingen. Mede in het kader van het betrekken van het gemeentearchief bij de aktivitei- ten van de Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen doet zich nu de mo gelijkheid voor om, onder deskundige leiding, uw deskundigheid te bevorde ren omtrent genealogie en archiefon derzoek. Zoals blijkt uit navolgende oproep zoekt de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland vrijwilligers voor het opzetten van een Walchers projekt. Dit projekt omvat het verza melen van gegevens van burgemeesters van Vlissingen, Oost- en West-Souburg en Ritthem. Het merendeel van de gegevens is te vinden in de archieven die beheerd worden door het ge meentearchief Vlissingen. Ik voldoe gaarne aan het verzoek van de onlangs aangestelde pro- jektcoördinator drs. A.P. de Klerk om onder staande oproep van harte in uw aandacht aan te bevelen, (zie volgende pagina) A. Meerman, Wnd. gemeentearchivaris. In de volgende Archief-Spiegel, in het juli-num- mer, zullen we aandacht besteden aan de no tariële archieven, die door het Rijksarchief in bewaring zijn gegeven aan het gemeentear chief te Vlissingen.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 19