21 OPROEP BURGEMEESTERSONDERZOEK EEN NEDERLANDSE BAKBAROMETER A. FEENSTRA Gegeven: de burgemeester van een Zeeuwse gemeente anno l 850. Gevraagd: wat was dat voor een man? Stamde hij uit een familie van burgemeesters? Met wie was hij gehuwd? Welke andere funkties bekleedde hij? Wat was zijn status en hoe invloedrijk was hij? Deze en nog een aantal andere vragen zullen aan de orde komen in een voor Zeeland nieuw en uniek projekt. Dit al eerder aangekondigde burgemeestersonderzoek, onder auspiciën van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, is op l februari 1992 daadwerkelijk van start gegaan. Het projekt beoogt de Zeeuwse amateur-historici, genealogen en anderen met aktieve belangstelling voor de locale geschiedenis, verder te stimuleren en te begeleiden bij hun onderzoek. Vergroting van hun deskundigheid staat voorop. Het is de bedoeling dat zij gedurende 1992 (groepsgewijs en per regio] gegevens verzamelen over alle Zeeuwse burge meesters uit de periode l 850-1855. Daarbij kunnen zij rekenen op deskundige begeleiding. Het ligt in de bedoeling dat de verzamelde gegevens worden neergelegd in een samenvatten de publicatie. Op Schouwen-Duiveland en Sint Philips-land is inmiddels een groep van circa twintig enthou siaste amateur-historici aan de slag gegaan met dit onderzoek. Nu is het de beurt aan Walcheren, leder-een met belangstelling (of met vragen om nadere informatie) kan zich wen den tot: Gemeentearchief Vlissingen (011 84-87331 Gemeentearchief Middelburg (011 80-75459) Gemeentearchief Veere (01 1 81 -1951 Rijksarchief in Zeeland (01 180-38920) Projektcoördinator A.P. de Klerk (02975-63077) St. Reg. Geschiedbeoefening Zeeland (01 180-30210) Zo spoedig mogelijk zal vervolgens contact met u worden opgenomen. Precies zoals het vandaag de dag nog het geval is, waren onze voorouders vaak benieuwd naar het weer van mor gen, en het liefst voor de komende da gen. Vooral voor een zeevarende natie als Nederland was goed weer van le vensbelang. Er zullen in het verleden ongetwijfeld een aan tal weerprofeten zijn geweest die aan de hand van de lucht en de bewolking een voorspelling durfden te maken, maar tot aan ca 1680 wa ren er geen instrumenten waarop men kon afle zen hoe hoog de luchtdruk was en welke ge volgtrekkingen te maken waren voor goed of slecht weer uit een bepaalde luchtdruk. Het begrip luchtdruk is zelfs onbekend en het is pas in 1640 dat Galilei proeven gaat doen op dit gebied. Volgens oude leerstelling zou lucht geen gewicht hebben, en experimenten op dit gebied worden door de almachtige kerk nauwelijks geduld. Het volgende voorval zette de bekwame onderzoeker Galilei aan het den ken. In Florence zijn tuinlieden bezig met het aan leggen van tuinen rond het paleis en, naar de

Den Spiegel | 1992 | | pagina 20