23 BAKBAROMETER zijn idee wordt gebruik gemaakt in de Nederlandse bak-barometer. In het Stedelijk Museum bevindt zich een exemplaar en daar over gaat dit artikel. Hoe werkt nu een barometer volgens het princi pe van Huygens? In een bakbarometer bevin den zich drie glazen buizen, waarvan de mid delste onderaan is omgebogen en eindigt in een reservoir voor het kwik. Door de verschillen in de luchtdruk op het oppervlak van het reser voir stijgt of daalt het kwik in de top van de buis. Door hier een schaalverdeling achter te plaatsen kun je de druk meten. Dit is de buis van Torricelli. Het is duidelijk dat ook in het re servoir een licht hoogteverschil merkbaar is, zie daarvoor de U-vormige buis. Links boven en rechts onder bevindt zich een verbreding. De doorsnede van deze verbre ding is ca 7 maal de doorsnede van de buis. Gaat nu het kwik in de bovenste verbreding 1 cm omhoog, dan zakt het evenveel in de on derste verbreding. Door in de rechtse buis een lichte vloeistof als alcohol of olie te doen zal bij de daling in het reservoir van 1 cm, de da ling in de met olie gevulde buis 7 cm zijn. Ziedaar het principe van Huygens. In een bak-barometer ziet men dan ook steeds 2 schalen; bij de middelste buis bovenaan een betrekkelijk korte aanduiding van boven naar beneden als: heel schoon - bestendig - mooy weer - goed weer - veranderlijk - regen of wind - veel regen of wind - storm - hevige storm - orcaan. Hoe slechter het weer, hoe la ger de kwikstand. Opmerkelijk is dat de zelfde aanduidingen ook naast de rechter buis voor komen, maar precies omgekeerd. Hier staat 'heel schoon' onderaan, en 'orcaan' boven aan de schaal, die hier over de hele lengte van de buis verdeeld is. De buis van Huygens werkt precies andersom dan de buis van Torricelli, werkt dus contra, en heet dan ook controleur of controleur. Na deze technische uiteenzetting raakt het tijd om iets over de barometer in het Stedelijk Museum te vertellen. Vanaf het 2e kwart van de 1 8e eeuw wordt er in de Nederlanden een barometer gemaakt, die in het spraakgebruik als bakbarometer bekend staat. Een naam die waarschijnlijk is ontstaan door het aanwezig zijn van een houten bakje onderaan, waarin zich de reservoirs bevinden (zie foto). De vroe gere exemplaren werden uitgevoerd in de Lodewijk XV-stijl, maar verreweg de meest be kenden zijn de modellen in de Lodewijk XVI- stijl, herkenbaar aan de symmetrie, guirlandes, vazen, tympaans, strikken e.d. De besproken barometer is ook uitgevoerd in de Lodewijk XVI-stijl en bestaat uit een lange smalle eikenhouten kast, belijmd met mahonie fineer, ingelegd met een lichte houtsoort, met aan de voorzijde een glazen deur. Het geheel wordt bekroond door een tympaan waarop een gedraaid houten vaas. Zichtbaar op de foto zijn de 3 glazen buizen, gemonteerd op een fraai gegraveerde tinnen schaalplaat, die aan de onderzijde is uitgezaagd met o.a. een guirlande en boven een vaasmotief. Tussen de twee linkse buizen is de thermometer gemon teerd met aan weerszijden een schaalverdeling waarop de temperatuur in Reaumur en Fahrenheit kan worden afgelezen. Op deze schaal aanduidingen als: bloed warm - heefe lugt - warm - matig - vorst - felle vorst - extra koud. Boven deze thermometer wordt de naam van de maker of verkoper vermeldt, in dit geval A. PAPPI MIDDELBURG. Onderzoek in de archie ven in Middelburg leert dat op 17 mei 1810 is overleden: Andries Pappi, agter de Teerpak- huisen, oud 30 jaar. Verder komt de naam Pappi in de archieven niet voor, en het lijkt mij niet te gewaagd om te veronderstellen dat deze Andries de maker of verkoper van onze barometer is geweest. Dit geeft meteen een goede aanwijzing over de datum van fabrica ge, zeker voor 1 810 en gezien het feit dat hij toen pas 30 jaar was, na 1 800. Bij beschou wing van de kast komt dit zeer aannemelijk voor. Het is jammer dat onze barometer zich in een erbarmelijke toestand bevindt. Diverse houten delen van de kast zitten met Velpon aan elkaar geplakt (niet gelijmd, dit is een edeler methode) terwijl door het ontbreken van het kwik de weersvoorspelling ook onbetrouwbaar is ge-

Den Spiegel | 1992 | | pagina 22