DEN SPIEGEL LITERAIR 14 DEN SPIEGEL LITERAIR AAFKE VERDONK-RODENHUIS maar ook van wanneer tot wanneer de WV daar gevestigd is geweest. En het beeld wordt pas helemaal compleet, als per vestigingsloka- tie er ook een foto bij zou kunnen zijn, waarop zichtbaar hoe dat VW-kantoor er in die tijd uit heeft gezien. ledereen kan meedoen. Stuur uw oplossing op deze vraag voor 1 juni 1992 in aan: VW Vlissingen Nieuwendijk 15 4381 BV Vlissingen Onder de meest complete en correcte inzen ders worden 3 prijzen verloot: een shopping- trip naar Londen met de Olau voor 2 personen, een VW-bon van F 100,- en een VW-bon van F 50,-. Wellicht een reden om u eens extra te verdiepen in een stukje Vlissingse geschiedenis van de afgelopen eeuw. In Den Spiegel nr. 4 i 991 vertelde ik u iets over de 'Inventaris der boeken, handschriften, kaarten, prenten en andere voorwerpen, gele gateerd aan de stad Vlissingen door Willem van der Os'. De afdeling Vlissingers door ge boorte of betrekking, Admiralen etc. van deze inventaris meldt een exemplaar van 'Het leeven en bedrijf van den heere michiel de ruiter' door Geeraerdt Brandt. Deze Geeraerdt Brandt I 1 626-1685), een remonstrants predikant en historicus schreef de levensgeschiedenis van Michiel de Ruiter tien jaar na diens dood op verzoek van de nabestaanden. Toen Brandt stierf was 'Het Leeven van den heere Michiel de Ruiter' voltooid en half gedrukt. Het ver scheen voor het eerst in 1687 en het is een van de eerste levensbeschrijvingen van een in ternationaal figuur, een zeeheld die ook buiten Nederland bekend was. Het werk van Brandt is de basis voor veel werk over Michiel de Ruiter. Het is de geschiedenis van een by zonder mens: dapper, verstandig, godsdienstig, tole rant, plichtsgetrouw en inventief. Illustratie voor deze laatste eigenschap is de list die De Ruiter bedacht om met zijn koopvaardijschip aan de Duinkerker kapers te ontkomen. Hij liet de dek ken dik met boter besmeren. Alles was daar door glad en glibberig zodat de Duinkerkers die hem enterden nergens houvast kregen, waardoor De Ruiter na een kort gevecht zijn thuisreis kon vervolgen. Ook over de tocht naar Chatham 11667) ver telt Brandt hoe dapper en vindingrijk De Ruiter was. In 1675 vertrok De Ruiter met een vloot naar de Middellandse Zee om de Franse vloot te bevechten. Het zou zijn laatste reis worden. Volgens biograaf Brandt oordeelde admiraal De Ruiter zelf de vloot die hij onder zijn bevel kreeg te licht. Hij volgde echter zijn orders en ging. In de baai van Syracuse raakte hij zwaar ge wond en overleed op 29 april 1676. Zijn li chaam werd naar Amsterdam gebracht waar het onder grote belangstelling werd begraven in de Nieuwe kerk. In het boek van Geeraerdt Brandt is ook de brief afgedrukt die de Prins van Oranje schreef aan De Ruiters weduwe. Het leeven van De Ruiter' is niet de enige bio grafie die Brandt schreef. Zo zijn er ook het 'Leeven van Hooft' 11677en het 'Leeven van Vondel' 1682Brandts eerste werk was een zgn. gruwelstuk 'De veinzende Torquatus' 11645). In 1647 gaf hij tegen Vondels wil in diens hekeldichten uit met een hatelijke voorre de. Later raakten beide schrijvers toch be vriend. Brandt heeft grote betekenis als biograaf en prozaschrijver, ook als kerkhistoricus, minder als dichter: 'Poezy' (1688). Zijn prozastijl sluit aan bij Hooft, het werk van Brandt is zelfs in de oorspronkelijke taal eigenlijk nog best te le zen. In 1906 verscheen een bloemlezing van Brandts biografie over De ruiter, verzorgd door prof. dr. G. Kalff. Een paar jaar geleden verzorgde uitgeverij Van Wijnen in Franeker een herdruk in facsimile.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 13