BESPIEGELINGEN 22 mode van die tijd, wordt hier en daar een wa terpartij aangelegd. Deze zal worden gevoed door water uit een diepe put d.m.v. een pomp bovengronds. Het blijkt aan echter dat men water vanuit een put slechts tot een hoogte van maximaal 10 meter kan oppompen. Wat men ook doet, het lukt niet. In samenwerking met andere geleerden wor den thans door Galilei proeven uitgevoerd door middel van een glazen buis van ca 1 1 m lengte, die in een gebouw verticaal wordt op gesteld. Deze buis staat in een bak met water. Aan de bovenkant wordt een zuigpomp opge steld, en zie, men kan het water ook nier niet hoger oppompen dan 10 m hoogte. Boven in deze buis ontstaat een luchtledig of vacuüm. Dan ontdekt men dat het niveau van het water in het verloop van de tijd boven in de buis in hoogte varieert. Een dergelijke ontdekking kan men in deze tijd nauwelijks openbaar maken, zeker niet in Italië. Het wordt gezien als toverij en ook ge leerde koppen van mensen die zich bezig hou den met toverij zitten bedenkelijk los op hun romp. Het is Torricelli die in 1644 de proef doet met een glazen buis gevuld met kwik, een materiaal met een vele malen hoger soortelijk gewicht dan water. Nu blijkt dat het kwik op een hoogte van 76 cm boven het niveau van de kwik in de bak blijft staan. Dit is een veel handelbaarder materiaal en het heeft bovendien het voordeel dat het niet ver dampt. Door een schaalverdeling aan te bren gén achter de met kwik gevulde buis kan men regelmatig aflezen wat de variaties in de kwik hoogte zijn. Pas nu ontdekt men dat een hoge re stand van het kwik gepaard gaat met goed weer, en een lage stana regen en wind brengt. Dit is de geboorte van de barometer in zijn eer ste vorm, met de zgn. buis van Torricelli. Een praktisch bezwaar van deze manier van meten is dat de hoogte van het kwik slechts en kele centimeters fluctueert, wat de aflezing moeilijk maakt. Het is te danken aan de Nederlandse geleerde Christiaan Huygens (die ook het slingeruurwerk uitvond) dat de nauw- keurigjheid aanmerkelijk wordt verbeterd. Van De zgn. bakbarometer met midden de buis van Torricelli en links en rechts de 'buizen van Huygens". Gedateerd tussen 1800 en 1810. Collectie Stedelijk Museum Vlissingen.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 21