10 VIERING 10-JARIG BESTAAN VRIENDEN kelgarerij, badcabines en badkoetsjes], het strandstoelenterrein, het volksbod en het bad paviljoen Juliana. Langzaam maar zeker trok het strandtoerisme in Vlissingen aan. In de jaren twintig en dertig bereikte het zijn vooroorlogse hoogtepunt. In 1925 namen al zo'n 40.000 baders een duik in zee. Vlissingen werd in de genoemde perio de een middelgrote badplaats, met een keur van toeristische voorzieningen. Toeristen had den voor hun verblijf de keus uit verschillende hotels. Op de boulevards konden zij flaneren en een terrasje pikken. Vanaf 1936 was het zelfs mogelijk zich met droge voeten in zee te begeven via de Vlissingse wandelpier. Voor cul- tuurgenieters was er ook veel te beleven. Een door de VW uitgezette stadswandeling voerde langs de bezienswaardigheden in de oude stadskern. Voorts waren er concerten te belui steren. En tenslotte kon men in badpaviljoen Juliana, waar de Kunstkring van het Zuiden ex poseerde, moderne kunst bekijken. Maar het belangrijkste was wel dat badgasten datgene konden doen waarvoor zij in eerste instantie gekomen waren: baden in zee. Aan dit baden in zee zullen, ter afsluiting van bovenstaand overzicht, nog enige woorden worden gewijd. Het badstrand van Vlissingen was in de jaren twintig en dertig van deze eeuw door een touw in twee helften verdeeld. De ene helft was het officiële 'badstrand', de andere helft het zogenoemde 'armenstrand'. Op het badstrand, dat het domein was van de mondaine elite, kon tegen betaling van veertig cent gebruik worden gemaakt van allerlei facili teiten. Daartoe behoorde onder meer badkoets jes. Het armenstrand was met name het domein van de arme Vlissingse arbeidersbevol king. Omdat elke voorziening ontbrak, was een bezoek aan het armenstrand gratis. Maar zodra men er wilde baden moest er een dub beltje worden betaald bij de afdeling volks bod. Uit het bovenstaande blijkt dat er voor de oor log in twee opzichten een duidelijke afstand bestond tussen toeristen en de Vlissingse bevol king. Ten eerste stond de 'badplaats', zoals eerder vermeld, min of meer los van het stede lijke centrum. Ten tweede was er ook binnen de badplaats zelf sprake van een belemmering voor interaktie. Het touw dat over het strand was gespannen, was namelijk niet zomaar een grens tussen twee stukken strand; het was een scheidslijn tussen twee sociaal-economische ca tegorieën: aan de ene zijde de arme Vlissin- gers, aan de andere zijde de rijke toeristen. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen bestaat dit jaar, 1992, tien jaar. Dit lustrum zal op een waardige en feestelij ke wijze gevierd worden in het Stedelijk Museum Vlissingen, Bellamypark l 9, op zaterdag 2 mei 1992 van 14.00 to 17.00 uur. In het Stedelijk Museum zal dan een tentoonstel ling ingericht zijn met als thema 'tien jaar aan winsten' en ook verder in het museum zijn ver schillende zalen na een opknapbeurt en her inrichting weer voor het publiek opengesteld. Reden te over om de leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen en ook andere belangstellenden uit te nodigen het museum te bezoeken en in een feestelijke sfeer, onder het genot van een drankje en een hapje, de museumcollectie te bewonderen en wellicht te herontdekken. Na een woord van welkom door de voorzitter van de Vereniging, mevrouw W. van Nassau- Damen, zal ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Vrienden aan het Stedelijk Museum een geschenk worden aangeboden. Dit ge schenk zal door de wethouder van o.a. cultuur, mevrouw L. Poppe-de Looff, namens de gemeen te in ontvangst worden genomen. Omdat met name het maritieme gedeelte van het museum weer voor het publiek toegankelijk is werd het Scheldeloodsenkoor uitgenodigd en be reid gevonden een muzikale bijdrage aan deze middag te leveren. Het koor verzorgt twee maal een optreden van een kwartier, om 15.00 en om 16.00 uur, waarin tal van succesnummers zullen worden vertolkt. Het Stedelijk Museum is ter gelegenheid van deze jubileumaktiviteit op zaterdagmiddag 2 mei 1992 gratis toegankelijk

Den Spiegel | 1992 | | pagina 9