15 merkt; een gewoonte die heden ten dage nog steeds in ere wordt gehouden. De gemeente Vlissingen heeft haar oudste ver eniging van de stad een tentoonstelling aange boden in het Gemeentelijk Museum. Bij de offi ciële opening door Burgemeester en Wethou ders in tegenwoordigheid van de Grootmeester van de Orde zal ook op 16 oktober het eerste exemplaar van het gedenkboek "Tweehonderd jaar Loge l'Astre de FOrient... en meer" worden aangeboden. Aansluitend wordt in de St.Jacobskerk 's avonds een feestconcert uit gevoerd door het Groot-Haendelkoor met be geleiding van het Randstedelijk Begeleidingsor kest en met medewerking van de Middelburgse musicoloog en organist Dr. Albert Clement die het orgel zal bespelen. Het slaan van een gedenkpenning is in de ma- connerie een oud gebruik dat vooral in de l 8e en I9e eeuw plaats vond. In de 20e eeuw komt het vanwege de zeer hoge kosten steeds minder voor, daar de loges slechts kleine plaatselijke zelfstandige verenigingen zijn die meestal die lasten niet kunnen dragen. Voor zo ver mij bekend is er in deze eeuw in Zeeland geen maconnieke penning meer geslagen of net moest door de loge te Zierikzee zijn die rond de eeuwwisseling haar 100-jarig bestaan vierde. De penning van l'Astre de l'Orient is volledig gebaseerd op historische gegevens die terug gaan naar de loge 'De Harmonie' te Sluis en later te Lillo/Hulst. Het devies in de banderol tussen de driehoek met de Hebreeuwse gods naam en hef blazoen of schild is toegevoegd en ontleend aan het opschrift boven de ingang van het vroegere Logegebouw aan het Bellamypark (later Openbare Bibliotheek). De voorstelling laat een jongeling met een hondje aan zijn voeten zien, hetgeen de 'stilzwijgend heid' en 'getrouwheid' symboliseert. Dit is een verwijzing naar de antieke god Harpocrates en de Egyptische mysteriën. De 'stilzwijgende jongeling' is een teken van 'Zeedigheijdt en Deughd', maar ook een verbinding met de moederloge te Den Haag, welke als spreuk in haar zegel voerde 'Silentio et Fide'. Grootzegel van de Loge "l'Astre de l'Orient" anno 1792. Oprichters Adr. Van Doorn Geene en Abraham Van Doorn te Vlissingen. Naar dit zegel is de gedenkpenning ontworpen. De vrijmetselaar moet in 'stilzwijgendheid en getrouwheid arbeid verrichten'. Deze stilzwij gendheid slaat niet op enige geheimen die niet openbaar mogen worden gemaakt, maar sym boliseren de 'stille altijd werkzame natuurkracht' die door het zonlicht wordt bestuurd. Natuurlijk geeft de vrijmetselarij niet haar inwijdingsriten aan de grote openbaarheid prijs, maar echt geheim zijn ze geenszins. Overeenkomstig die altijd werkzame kracht van de zon, zo zou ook de vrijmetselaar altijd ten opzichte van zijn me demens werkzaam moeten zijn. Het blazoen is verdeeld in twee helften, een bovenste deel en een onderste. Boven zien we de zon, de maan en de sterren; onder de zo genaamde 'Vlammende Ster' met de letter G. De letter G is een verwijzing naar het schep pende en goddelijke in de mens en natuur op aarde en is verbonden met de kosmos, gesym boliseerd door de bovenste helft. We zouden hierin een verwijzing naar de hermetici kunnen vinden: "zo boven, zo beneden!", de micro- en de macrocosmos. Toch heeft het bovenste deel

Den Spiegel | 1992 | | pagina 14