GEDENKPENNING 200 JAAR LOGE 16 nog een andere funktie namelijk een verwijzing naar de naam van de Loge. In het begin is de loge 'De Harmonie' genoemd. Het zegel van deze loge is (zie zegel Harmonie) bijna identiek aan het Vlissingse. Deze loge is in 1749 door Adolf van Schweinitz te Sluis onder de protektie van de Hollandse Grootmeester gebracht. Zij stamt af van de franse loge THarmonie" te Dijon, waar Van Schweinitz was ingewijd. De loge was een zogenaamde 'ambulante' loge want zij was verbonden aan een militair regiment en reisde zo mee naar de plaatsen waar deze mi litairen werden gelegerd. In de bovenste helft van het schild zien we hier een harp, het instru ment bij uitstek dat door eendracht en eens gezindheid een harmonieuze klank voortbrengt wanneer de snaren worden beroerd. Het schild heeft een aparte vorm en met wat verbeel dingskracht kan men er ook een hart in zien, want het bespelen van een instrument met 'hart en ziel' geeft de mooiste klank. Zo ook met de vrijmetselarij; die kun je niet met je verstand en met techniek beoefenen. Grootzegel van de Loge "De Harmonie" anno 1767. Oprichter A. van Schweinitz te Lillo/Hulst. Het Vlissingse zegel vertoont sterke verwantschap met dit zegel. Gaan we nu terug naar het zegel van "l'Astre de l'Orient", dan zien we in het bovenste deel duidelijk de zon. Men zou dus kunnen veron derstellen dat analoog met de harp de loge dus de naam de 'Zon' zou moeten dragen. Indirekt is dit ook zo, want de loge TAstre de l'Orient" heeft een voorloper gekend, die in 1769 door Adriaan Van Doorn Geene met een Engelse constitutiebrief uit Londen was op gericht. Veel leden hadden de Engelse nationa liteit en door de diverse oorlogen floreerde deze loge niet meer en werd slapende. Toen in 1792 wederom tot oprichting van een loge werd gekomen, was dezelfde Adriaan Van Doorn Geene weer de eerste voorzitter. Onge twijfeld was hij nog in het bezit van alle voor werpen en bescheiden. Om in die tijd een ge heel nieuw stempel te laten snijden was een dure aangelegenheid en waarom zou je dat doen als je er nog een hebt? Bovendien zijn de kosten in het begin van een vereniging toch al extra hoog, dus zuinigheid was ongetwijfeld troef. Overigens is het wel bekend dat de Middelburgse stempelsnijder Salmon Levy voor de loges stempels heeft gesneden en waar schijnlijk ook die van de loge TAstre de l'Orient" te Vlissingen. De naamgeving moest natuurlijk wel verande ren, daar deze loge nu onder de jurisdictie van de Grootloge te Den Haag viel. Zoals we te- genwoodig weten is onze zon eigenlijk hetzelf de als een ster. Het was in die dagen ook gewoonte om de loges met Franse namen uit te rusten. Toch hebben onze oprichters niet zo maar het woord 'astre' voor ster genomen, want het is tevens een verwijzing naar de loge "l'Astree" waar de andere oprichter, Abraham Van Doorn, was ingewijd in 1778 te Utrecht. De naam 'astre' is ook een verwijzing naar de godin Astrea, die een nieuwe eeuw van voor spoed en bloei aankondigt, een 'gulden eeuw'. De vertaling van "l'Astre de l'Orient", "Ster van het Oosten" correspondeert weer met de zon als ster die in het oosten opkomt en dan het helderst straalt (morgenster). De verbin ding met de loge "De Harmonie" en haar zegel is te verklaren doordat de oprichter Adriaan Van Doorn Geene, door A. van Schweinitz in 1765 in de loge te Lillo/Hulst werd ingewijd.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 15