VERENIGINGSNIEUWS PROFICIAT VRIENDEN zijn zusters zijn zelfs met van die voorname Portugezen getrouwd. Een waarschuwing is echter op zijn plaats, want niettegenstaande men Matheus wel kan vertrouwen, "soo en vergt de getrouwheyt niet te veelomdat se door de sonde van begheeren ontrouw en werde". Tevens wordt ene Francisco Mendes aanbevolen als zijnde een voortreffelijk loods met een grote plaatselijke bekendheid van de wateren op de kust. Vaak waarschuwt Ruyters voor bepaalde gebieden waar de bewoners erg "wild" zijn en tevens een grote voorkeur aan de dag leggen voor mensenvlees. Ook is er nog een verhaal dat gaat over een dier dat Ruyters niet helemaal kan thuis bren gen. Hij scnrijft: "Er is daer een dier bijcans een mensch gelijck, van Arm, Handen, en Voeten, groot omtrent een kind van drie jaren". De bedoeling was dit beestmens mee naar Zeeland te nemen en Ruyters heeft het er in zijn boek moeilijk mee. Het beest liep op zijn achterste poten en soms ook op de voorste knuisten en wel met gesloten handen. Tot zover kunnen we denken aan een aap, een chim pansee misschien wel. Ruyters voegt er echter aan toe dat dit dier ook verstand had, zoals een mens. Het kon dan wel niet praten, enkel "ho, ho" zeggen, maar het zag kans een dicht gespijkerde kist te openen en de kleren die er in zaten uit te spreiden en er zo een zachte on dergrond van te maken en er op te slapen. Omdat de schepelingen het harde scheeps- brood weekten deed net dier dit ook en wilde daarna zijn voedsel uit een bord eten. Ook slaagde het erin om tabak te roken uit een pijp en het is bijna ongelooflijk; het kon ook met naald en draad omgaan. Zo waren er nog een aantal menselijke handelingen die het dier feilloos uitvoerde. Dit verhaal neeft geen hap- p^end, want Ruyters meldt dat de passagier, wiens gedrag zo veel verbazing had gewekt, tijdens de thuisreis stierf. Wellicht heeft de ve randering van het klimaat het beest parten ge speeld en het zal immer een raadsel blijven met welk, misschien wel uitgestorven, diersoort we hier te maken hadden. Mede door de Zeeuw Dierick Ruyters werd de oprichting van de WIC een feit. Zijn waar devolle adviezen hebben de toekomstige bewindhebbers van de Kamer Zeeland er mo gelijk toe gebracht om ook haast te maken mei het samenstellen van een bestuurscollege dal Zeeland op waardige wijze moest verte genwoordigen in de directie van de WIC. Ruyters was een zeeman die op de door hem beschreven kusten bijna net zo goed de weg wist als in de nauwe straatjes van Vlissingen en Middelburg. Op 20 mei 1992 vond in het gemeentelijk ar chief de jaarvergadering plaats van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Op de agenda stond o.a. vermeld 'samenwer king met het gemeentearchief' Dit punt stond vorig jaar ook al op de agenda, maar de le denvergadering vond dat men beter eerst een jaar proef kon draaien. Vanuit het bestuur werd een werkgroepje gevormd die dit punt verder ging uitwerken. Het resultaat was een positief rapport. Het rapport is ter visie gelegd voor de leden en in de afgelopen vergadering behan deld. Tijdens deze vergadering was geen twee/der- de meerderheid van de leden aanwezig, zo dat geen besluit kon worden genomen over statutenwijziging. Statutair is daarom een twee de vergadering uitgeschreven, op 15 juni j.l., waarop de toen aanwezige leden accoord gingen met de voorgestelde wijziging. Het is dan ook met gepaste trots dat uw vereni ging voortaan heet: VERENIGING VRIENDEN VAN HET STEDELIJK MUSEUM EN GEMEEN TEARCHIEF VLISSINGEN. Deze naamsveran dering zal binnenkort door de notaris worden vastgelegd in de statuten. Ik dank u dan ook voor het vertrouwen. Samen zullen we verder werken aan het behoud en uitbreiding van ons cultureel erfgoed. Namens het bestuur: W. van Nassau-Damen, voorzitter.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 6