9 MUSEUMNIEUWS EEN SCHETS VAN VLISSINGEN UIT 1852 NIEUWE LEDEN W. WEBER 1622 belangrijk. Dit gedeeltelijk epische ge legenheidsgedicht van Joost van den Vondel bezingt de glorie van Amsterdam als koop mansstad. Dan moet ook zeker genoemd wor den "Scheepspraat ten Overlijden van Prins Maurits", 625, van Constantijn Huygens. Een allegorie, waarin Maurits als schipper, de zeven provinciën als "de vrije schepen van de seven-landtse buert" worden opgevoerd. Sterven is hier 'te koy' gaan enz. Een heel be kend prozawerk uit deze periode is de al eer der besproken biografie van Geeraert Brandt "Het Leeven en Bedrijf van den Heere Michiel de Ruyter". Ook bij Jacob Cats zijn teksten te vin den over het zeebedrijf, maar het voert binnen deze bijdrage te ver dit alles te bespreken. De zee is in de Nederlandse literatuur door de eeuwen heen zeer aanwezig, denken we bijvoorbeeld aan de romantiek. De zee vervult de functie van decor voor avonturen of ideeën, verbeeldt een bedreiging, een uitdruk king van een bepaalde gemoedsgesteldheid, symbool. Misschien is op dit verhaal nog een vervolg te geven, met een uitstapje naar de engelstalige literatuur, waar de zee ook een belangrijk the ma is, denken we aan Coleridge, Swift, Conrad, Melville etc. Ik heb me nu bepaald tot de periode waarin Nederland als maritie me natie zijn grote bloei beleefde en de weerslag die dit op de literatuur heeft gehad. Het afgelopen kwartaal hebben zich 6 personen aangemeld als lid van de vereni ging. Het zijn: Dhr. C. van Zwieten,Vlissingen Dhr. P. Zuydweg,Vlissingen Mevr. S.J. Loekemeyer,Vlissingen Dhr. J. Looise,West-Souburg Dhr. M.J. Hooydonk,Vlissingen Dhr. H.A. Maas,Oost-Souburg Alle leden van harte welkom! Als wij vandaag de dag op reis gaan, nemen we vaak een fototoestel mee om de herinnering aan een bijzonder of een fotogeniek uitzicht vast te leg gen. De fotografie is echter nog maar net 100 jaar oud en in de vorige eeuw gebruikte men andere methodes. In de 19e eeuw was het in bepaalde krin gen een gewoonte om de reisherinne ringen vast te leggen in een schets boek. Een soort visueel dagboek Vooral in de Napoleontische tijd werd veel ge reisd: de grenzen tussen de staten die toen al lemaal binnen het Franse rijk waren gebracht waren immers weggevallen. Ook de soldaten die met het Franse leger door Europa trokken vervaardigden wel tekeningen. Een groot voor beeld van iemand die Europa afreisde om steden op papier vast te leggen is geweest de Fransman Melling. Aan hem danken we vele topografisch belangrijke gegevens uit het begin van ae 19e eeuw. De reizigers/tekenaars uit die tijd legden hun indrukken ter plaatse met potlood en schetsboek vast en werkte deze te keningen thuis uit tot schilderijen of aquarellen. De aquarel die de Vrienden van het Stedelijk Museum aan de gemeente Vlissingen hebben geschonken is een voorbeeld van zo'n schets- Boektekening. Het toont Vlissingen gezien van af de Nolledijk en is gedateerd 3 september 1852. Het is een tekening uit een periode waar weinig topografische gegevens van aanwezig zijn in het museum of het gemeente archief. Als stadsgezicht is het een logisch, maar weinig voorkomend standpunt. De mees te stadsgezichten van Vlissingen zijn gemaakt vanaf een schip of het havenhoofd voor het Keizersbolwerk. Alleen al om die reden dus is de aquarel een zeldzaamheid.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 8