AQUAREL MELLING OVERPEINZINGEN BIJ 10 JAAR VRIENDEN W. VAN NASSAU-DAMEN De aquarel van Melling, gedateerd 3 september 1852. Geschenk van de Vrienden aan de gemeente. Van links naar rechts op de tekening ziet men de zeedijk, thans Boulevard Bankert, vervol gens de stadsmuur met de Gevangentoren, ver der doorlopend tot de Leugenaar en tenslotte de Westerschelde met schepen. Opvallend in het stadsgezicht zijn de gebouwen aan de lin kerzijde. Het toont o.a. de marinewerf met masten van in het Dok liggende schepen, maar ook de molen die aan het eina van de Molenstraat stond. Direkt links daarvan een ro kende schoorsteen, vermoedelijk van een stoommachine. Vanaf 1840 worden er in Nederland voorzichtig stoommachines toege past in de industrie ter vervanging van paar denkracht en windmolens. Uit ae archieven is bekend dat er aan de Kaaskade een stoomma chine heeft gestaan, maar waar verder weinig van bekend is. Of deze schoorsteen bij deze stoommachine hoorde of misschien bij een nog onbekend gebouw op de marinewerf moet na der onderzoek uitwijzen. Het is kortom een aquarel die Vlissingen vanaf een nog onbekend gezichtspunt toont en daar mee veel nieuwe informatie verschaft. Het is dan ook een dankbare aanvulling voor de col lectie van de gemeente Vlissingen. Tien jaar geleden, om precies te zijn eind 1981 kwamen een aantal mensen uit Vlissin gen bij elkaar om te praten over een eventueel te vormen vriendenkring. Met medewerking van de conservator wera in februari 1982 bij de notaris de oprichtingsakte verleden van de huidige Vriendenvereniging. Het eerste bestuur werd gevormd door ae neren Kloeg, Groote en conservator Weber, en verder ae dames Sauer en Van Nassau. De taken werden ver deeld en van de toenmalige ca 50 slapende donateurs/leden groeide de vereniging in die tien jaar uit tot bijna 500. Vele aktiviteiten heb ben plaatsgehad, geschenken werden aange kocht, objekten gerestaureerd en zelfs het mu seum werd uitgebreid. Verschillende be-stuursleden zijn in ae loop der jaren wegge gaan door verhuizing of door andere omstan digheden; toch zijn het de eerste werkers geweest die de aanzet hebben gegeven tot wat onze vereniging nu is. Museumvrienden; wat zijn eigenlijk vrienden kringen van musea. Als eerste museumvrienden kunnen in Europa de particuliere verzamelaars worden beschouwd die in de tweede helft van de 19e eeuw hun collecties aan de ge-

Den Spiegel | 1992 | | pagina 9