5 COLUMBUS zijn. Het zou in ieder geval vele malen groter zijn dan de reis via het oosten. Bovendien wist men niet wat er aan de andere kant van de aarde zou liggen: land of alleen maar zee. Er waren ook oude uitspraken geweest die in andere richting wezen. Aristoteles had gezegd dat de zuilen van Hercules (dat is de Straat van Gibraltar) en de kust van Indië aan dezelfde oceaan lagen. Azië moest dus in principe via het westen te bereiken zijn. Seneca had be weerd dat men in een paar dagen Azië zou kunnen bereiken door vanuit Spanje met de wind mee te zeilen. Dat betekende dus dat Azië veel groter was en een groot deel van de aardbol zou beslaan en dus veel dichter bij Europa lag. Ook de uitspraak van de bijbelse profeet Ezra wees in dezelfde richting: de aar de bestond slechts voor een zevende deel uit water, dus kon Azië wel eens een heel wat groter deel van de oppervlakte van de aarde beslaan dan werd aangenomen door diege nen die meenden dat Eurazië niet meer dan een kwartmoot van de aarde zou beslaan. Ook uitspraken van Marinus van Tirus, die voor Ptolemeus leefde, wezen in dezelfde richting. Al deze beweringen werden in de middel eeuwen krachtig ondersteund door de Francis caan Francis Bacon. Zij vonden hun weg naar het geschrift Imago Mundi van Pierre d'Ailly, uit 1410. Dit wera door Columbus uitgebreid bestudeerd en van aantekeningen voorzien. COLUMBUS EN ZIJN OMGEVING Columbus ligt waarschijnlijk begraven in de grote gothiscne Kathedraal van Sevilla. Waar schijnlijk, omdat vele plaatsen claimen dat hij juist bij hen begraven ligt. Zijn vader is Dominigo Columbus en is gebo ren in Genua, de plaats waar de jonge Columbus zijn jeugd en zijn leerjaren door- De inscheping in de haven van Palos in aanwezigheid van het Spaanse koningspaar. Uit: Theodor de Bry, 1594

Den Spiegel | 1992 | | pagina 4