6 bracht. In de archieven van de stad Genua zijn de gegevens betreffende de familie Columbus bewaard gebleven. Uit deze gegevens blijkt dat Dominigo Columbus op elf-jarige leeftijd leerlingwever wordt bij een Vlaamse wever. Daar behaalt hij in de loop van de tijd zijn meesterstitel. Daarnaast werkt hij als kaasma ker, herbergier en als handelaar in wijn en wol. Christofor's moeder is Susanne Fontanarosa. Christofor is als eerste kind geboren in 1451 In 1472 heeft Christofor het beroep van zijn vader aangenomen en wordt hij officieel in geschreven als wolwerker. In 1479 evenwel neeft hij een suikertransactie afgesloten op het Atlantische eiland Madeira. In cfe akte van ver koop is terug te vinden dat hij als Genuees bur ger resideert in Portugal als vertegenwoordiger van Genuese handelaars. In 1492 wordt hij benoemt door de koning van Spanje als Admiraal van de Oceaanse Zeeën. Het is bekend dat hij reeds op jonge leeftijd kan lezen en schrijven en hij beheerst tot op ze kere hoogte het latijn. De families bij wie Columbus in dienst is geweest als vertegen woordiger, bestaan heden ten dage nog en zijn gevestigd in dezelfde handelshuizen. In de 15e eeuw is de republiek Genua een le vendige, turbulente plaats met een hard maar stimulerend klimaat. De Genuesen hebben geen koning, maar krachtige geselecteerde mannen als doges die de stad regeren. De Genuesen zijn een onverzettelijk weerspannig zeevarend volk. Zij vestigen handelsposten ver buiten hun stadsgebied. Zij zijn wereldreizigers en huwen vaak ver buiten hun stad. Ze leren vele talen spreken en passen zich gemakkelijk aan in hun nieuwe omgeving. Zij verhandelen meel, zout, wijn en wol van en naar het Ibe risch schiereiland. Zij verspreiden zich door heel Europa, het Midden-Oosten en vestigen handelshuizen in Constantinopel, aan de Zwar te Zee en het Griekse eiland Chios. Zij drijven handel op de Donau en in Kiev. In Tunis heb ben zij een entrepot waar zij goud verhande len. Daarnaast handelen zij in exotische Afri kaanse producten en Oosterse producten zoals suiker, specerijen en slaven. Hierdoor is te be grijpen dat de Genuesen ook ontdekkers zijn. Waarschijnlijk is Columbus in het jaar 1470 in dienst getreden van de familie Di Negro, maar na 1472 is hij voor zijn verdere leven verbon den geweest aan de zeevaart. Hij is blijkens de nog bestaande documenten een uitstekend navigator, die een goed gebruik wist te maken van de stroom en de wina en daarover talrijke notities maakte. Daarnaast is hij een uitstekend weerkenner en menigmaal wordt door anderen beschreven hoe hij het weer en vooral de stor men voorspelde. Zijn zeer uitgebreide kennis doet hij op in de Middellandse Zee. Hij gelooft dat de aarde het middelpunt van het neelal is, waar andere zware lichamen rond draaien. Hij bestudeert hun constellatie en vindt een methode om de doorgang van de zon door de 1 2 huizen van de zodiac te mar keren. In 1476 organiseren de families Spinola en Di Negro een handelsmissie naar Engeland. Vijf schepen zeilen vanuit Genua over de Middel landse Zee, passeren de Straat van Gibraltar en komen in de Atlantische Oceaan, tot dan een niet zo bekend gebied voor de Genuesen. Bij Kaap Vincent worden zij aangevallen door Franse piraten. In de hevige strijd die daarop volgt worden van beide zijden schepen tot zin ken gebracht, ook dat van de Genuese verte genwoordiger. Alhoewel de meeste zeelieden sneuvelen of verdrinken, bereikt Columbus de wal bij Lagos in Portugal. Spoedig daarna ver trekt hij naar Lissabon, waar hij een nieuw en belangrijk stadium in zijn leven bereikt. Hier leert hij de Atlantische Oceaan bezeilen, waar bij een grote stimulans de ontdekkingsdrift van de Portugezen was. In die tijd gingen de Portugezen steeds verder de Oceaan op naar de Azoren, Madeira, de Kaap Verdische eilanden en de Afrikaanse kust totaan de Goudkust. Zij wilden ook de nog niet bekende kusten ontdekken die zij Antilia, St. Brendans en Brazilië noemden. In Lissabon is in de archieven over Columbus niet veel te vinden, daar deze archieven evenals de Genuese wijk bij de hevige aardbeving van 1755 geheel verloren zijn gegaan. Aangeno men mag echter worden dat Columbus in deze wijk gewoond en geleefd heeft.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 5