COLUMBUS De eerste ontmoeting met de inboorlingen. Uit: Theodor de Bry, 1594 De zeelui van die tijd zijn erg benauwd voor het op de Atlantische Oceaan zeilen in weste lijke richting. Men veronderstelt vrij algemeen dat er zeer veel moeilijkheden zouden zijn te overwinnen om hier te kunnen navigeren. Er zou een diepe duisternis heersen, voortdurende zware stormen, ontelbare monsters, die de oce aan bevolkten en vreemde zeer krachtige win den, zoals orkanen en windhozen. Geen zee man voelt ervoor om al deze gevaren te trotseren, vandaar dat men er de voorkeur aan geeft om in het zicht van de kust te blijven. In ait geval de Afrikaanse kust. Prins Hendrik, de 4e zoon van koning Johan I van Portugal, bijgenaamd de Zeevaarder, pro beert aan deze verhalen een einde te maken door het houden van symposia en cartogra fische lezingen. Het doel hiervan is om de zee lui zover te Krijgen dat zij de oceaan gaan ver kennen om te trachten langs deze westelijke route het Verre Oosten en de eilanden in de oceaan sneller en met minder ongemak te be reiken en te exploreren. Bij deze symposia wordt de nadruk gelegd om voor deze tochten het karveel met zijn vierkante zeilen te gebrui ken om voordeel te behalen uit de in een vaste richting blazende wind. In 1479 huwt Columbus op het eiland Madeira, Felipa Moniz Perestrello, wier vader een kolonist van dit eiland is geweest. Door dit huwelijk komt Columbus automatisch in de stand der edelen met directe toegang tot het Portugese hof.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 6