9 COLUMBUS Portret vanFray Bartolome de las Casas, 18e eeuwse gravure. De voornaamste reden voor de afwijzing was echter gelegen in het feit dat Columbus, in te genstelling tot wat de commissie dacht te we ten, een breedtegraad op 45 mijl gesteld had i.p.v. 60 mijl. Daardoor was volgens Colum bus de omtrek van de aarde, in het huidige meetsysteem uitgedrukt, 30.000 km. Volgens Columbus lag Azië dus heel wat dichter bij Europa dan ae commissie had berekend. Men zou hieruit de conclusie kunnen trekken dat Columbus een eigenwijze man was. Dit is echter niet zo daar er ook anderen waren die beweerden dat een breedtegraad 45 mijl was. Twee bekenden uit die tijd waren Martin Behaim, een cosmograaf uit Neurenberg, die in 1490 zijn beroemde globe maakte waarop perfect dezelfde opvattingen werden weerge geven. Ook Toscanelli onderschrijft deze me ning, ook al wordt vaak beweerd, dat de brieven aan Columbus waarin een en ander vermeld staat, vervalst zijn om het gelijk van Columbus achteraf aan te tonen. In het begin van 1480 overlijdt Columbus' vrouw. Hij moet nu een oplossing zoeken voor de opvoeding van zijn zoon. Aanvankelijk wordt Diego opgevoed door zijn tante. Na de afwijzing van zijn plan door Jan II ver trekt Columbus in 1485 naar Spanje. Om zijn handen wat meer vrij te hebben voor zijn plan nen logeert hij op uitnodiging van het klooster La Rabiba bij Palos, waar ook zijn zoon wordt ondergebracht. Hij gaat nu steun zoeken bij het Spaanse hof. Daar regeren op dat moment het Spaanse koningspaar Isabella van Castilië en Ferdinand van Aragon.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 8