10 Het koste hem jaren van lobbyen, daar hij veel tegenstanders maar ook veel medestanders heeft onder de invloedrijke adel. Het Spaanse koningshuis is verwikkeld in een strijd op leven en dood met de Moren, wat enorme sommen gelds kost. Bovendien hebben zij gezworen dat Spanje een goed katholiek land zal wor den, vrij van vreemde smetten en dus moeten de Joden er ook uit verdwijnen. Daarenboven zijn zij bang dat de wankele verhouding met Portugal in gevaar komt, indien men Columbus toestemming verleent om deze reis te onderne men. Columbus laat echter niet af en bouwt verder aan zijn 'obsessie' door studies en hef op bouwen van een vriendenkring, terwijl een door het hof benoemde commissie de stukken van Columbus onderzoekt. Hij gaat samenwo nen met een Spaanse vrouw, Beatriz Enriques. Uit deze verhouding wordt een tweede zoon geboren, Ferdinand, die later Columbus' bio graaf zal worden. Het getreuzel van de Spanjaarden duurt Columbus te lang en opnieuw reist hij naar Portugal naar koning Jan II. Deze neemt het verzoek opnieuw in overweging, maar pech achtervolgt ook nu Columbus aaar Vas Diaz juist terugkeert van zee met de mededeling dat nij Kaap de Goede Hoop bereikt heeft en dat de weg over zee naar het Verre Oosten open ligt. De reis van Columbus wordt voor de Portugezen op slag overbodig. Columbus blijft echter van mening dat de door hem te ontdekken zeeroute veel nandzamer is en meer profijtelijk. Hij keert dus terug naar Spanje, waar de door het hof ingestelde com missie zijn plannen definitief afkeurt. Hij treft het echter met koningin Isabella die eerbied heeft voor de wijze waarop Columbus nu al jaren zijn plannen tracht te verwezenlijken. De weg voor onderhandelen met het hof is in 1492 vrij. Dit is het moment waarop de Moren uit Granada zijn verdreven en alle Joden verban nen. Men kan rustig van onderhandelen spreken daar Columbus nogal wat eisen op tafel legt die echter op grote bezwaren stuiten. Nadat de onderhandelingen worden afgebroken en Columbus weer vertrekt naar het klooster La Rabiba, krijgt men spoedig spijt en men stuurt ijlboden achter Columbus aan met het verzoek terug te keren aan de onderhandelingstafel. Op 17 april 1492 wordt het contract tussen het hof en Columbus getekend. Indien de reis slaagt zal Columbus de titel van onderkoning krijgen en tot admiraal worden benoemch Bovendien krijgt hij een tiende deel van de schatten die hij daar vindt plus een tiende deel van de specerijen en parels. Daarnaast zal hij gouverneur worden van alle ontdekte gebie den. De stad Palos wordt aangewezen om, als straf voor een vergrijp (waarschijnlijk piraterij), drie schepen met bemanningen te leveren. Martin Pazon, een reder uit die stad zorgt dat de schepen (karvelen) er komen en maakt deze schepen de 'Pinta', de 'Nina' en de wat grote re en tragere 'Santa Maria' gereed. De beman ning bestaat uit overwegend Basken en Andalusiërs. De koning wordt vertegenwoor digd door enkele officieren, een inspecteur en een notaris die de ontdekkingen moet vastleg gen. Er worden ook tolken meegenomen. Zij spreken Arabisch, Grieks en Hebreeuws en zul len zich verstaanbaar moeten maken bij de mensen die ze zullen aantreffen, zoals de Grote Khan. Columbus krijgt daarvoor speciale geloofsbrieven mee van het koningspaar. Op 3 augustus 1492 vertrekt de expeditie uit de havenstad Palos. Tijdens de reis houdt Columbus nauwkeurig boek van al de belevenissen. Het originele journaal van de tocht, alsmede de copie die koningin Isabella laat maken, gaan in de 16e eeuw verloren. Gelukkig weten we noa heel wat van deze tocht dankzij het feit dat de priester-historicus Fray Bartolomé de las Casas in de jaren 1530-1540 een transcriptie en bewerking hiervan gemaakt heeft. Ook dit ma nuscript is lang zoek geweest, totdat het in 1790 teruggevonden werd in de bibliotheek van de hertog van Infantada. Het bevindt zich nu in de Nationale Bibliotheek van Madrid. De technische notities die Columbus heeft ge-

Den Spiegel | 1992 | | pagina 9