EXPOSITIENIEUWS 20 KAROLINGISCHE BURG IN BEWEGING Nicolaes Maes is naast Aelbert Cuyp een van de voornaamste schilders uit zijn tijd. Hij is vermaard om zijn 'alledaagse' taferelen. De bekende 'Luistervink', het voorbeeld van de nalatige keukenmeid is een doek dat al over de hele wereld heeft gereisd, veelge vraagd als het is voor speciale exposities. Een andere specialiteit in de 17e eeuw is het fruit- en bloemstilleven. Met hun rijk gekleurde olieverven tonen Bartholomeus Assteyn en Johannes Bosschaert zich in dit opzicht ware meesters. Thema's uit het Oude en Nieuwe Testament vinden we vooral bij Aert de Gelder en Benjamin Cuyp. Laatstgenoemde wisselde het bijbelse onderwerp af met wereldse tafere len in herbergen en op dorpskermissen. Portretten en figuurstukken hadden in de Gouden Eeuw tal van beoefenaars. In dit gen re behoorde Jacob Gerritsz. Cuyp tot de uit blinkers. Hij was ook degene die aan de ba sis stond van de 'Doratse school' van de schilderkunst. Later in de eeuw trad een gene ratie fijnschilders naar voren als Godfried Scha leken, bekend om zijn 'kaarslichtjes', en Arnold Houbraken die zijn voorstellingen ont leende aan bijbel en mythologie. Alles bij el kaar biedt de tentoonstelling een overzicht van ruim twintig prominente schilders die de cultu rele rol van Dordrecht in de 17e eeuw ge stalte gaven. De tentoonstelling loopt van 29 november 1992 t/m 28 februari 1993. Naar verwachting zal op maandag 9 novem ber 1992 de oprichtingsvergadering plaats vinden van de nieuwe Vereniging Vrienden van de Karolingische Burg te Oost-Souburg. Deze nieuwe 'collega'-vereniging van de Vrienden is een initiatief van de al 5 jaar bestaande Projektgroep Karolingische Burg. Deze Projektgroep streeft naar restauratie en in richting van het burg-terrein als een aantrekke lijk cultuur-historisch monument en wandelge bied. Vijf jaar geleden is voor dit plan een uitvoerig rapport gepubliceerd waarin de burg wordt beschreven als een uniek vroeg-middeï- eeuws verdedigingswerk, daterend uit ca 890 na Chr. In het rapport worden de mogelijkhe den beschreven van inrichting van het terrein als wandelpark met enkele kinderspeelplaatsen en zelfs een Jeu-de-boule baan. Uitgangspunt blijft echter het weer zichtbaar maken van de ronde aarden wal en het rechthoekige assen- kruis van wegen. Natuurlijk kost het projekt veel geld. De Projekt groep streeft eerst naar een sobere uitvoering met reconstructie van de aarden ringwah Hiervoor probeert de Projektgroep al geruime tijd de gemeente Vlissingen, ae provincie Zeeland en het ministerie van WVC geïnter esseerd te krijgen. Terecht, want voor Oost- Souburg is dit een unieke plaats en kan zelfs, mits zorgvuldig gerestaureerd, een monument van Europese betekenis zijn. De Vrienden van de Karolingische Burg wordt, net als de Vrienden van het Stedelijk Museum en Archief, een belangenorganisatie die ver schillende aktiviteiten rondom de burg gaat or ganiseren en een belangrijke rol kan spelen voor bijv. het verwerven van fondsen. De redaktie van Den Spiegel en bestuur van de Vrienden wensen de nieuwe Vriendenvereni ging alvast veel succes. Voor meer informatie: Paspoortstraat 1 8, 4388 BH Oost-Souburg, tel: 01184-64455.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 19