21 EVENEMENTEN MUSEUMBIBLIOTHEEK ELLEN OOMEN-PALS 29 oktober: LEZING 17 november: LEZING De Stichting Zeeuwse Katernen draagt zorg voor de uitgave van kunsthistorische opstellen en stu dies die betrekking hebben op het kunste naarsleven in Zeeland. Een mooi initiatief dat ook goed wordt uitgewerkt. Onlangs werden weer drie delen aan de serie toegevoegd: Van de hand van Francisca van Vloten ver scheen: En het leven een droom. De kunste naarsfamilie Goth. Een boek dat gezien het on derwerp nauwelijks enige introductie behoeft. Albert Meijer beschreef het leven van J.P. Bourjé, een beoefenaar van kunst en weten schap. Deze persoon, verbonden aan de Middelburgse Tekenacademie, behoorde in de periode 1795-1 820 tot de meest gewaardeer de kunstenaars van de Zeeuwse hoofdstad. Bourjé, een zeer veelzijdig man, was ondanks zijn handicap (hij was doof) of juist daardoor op vele terreinen actief. Naast kunstenaar was hij ook natuurkundige, sterrenkundige en ijk meester. Hij heeft verscheidene publicaties op zijn naan staan. Meijer geeft een goed beeld van de getalenteerde Bourjé en toont hoe in die tijd ogenschijnlijk ver uiteenlopende zaken juist grote raakvlakken vertoonden. J.P. Bourjé, een opmerkelijk man. Beslist de moeite waard om zich te verdiepen in de persoon en de pe riode waarin hij leefde. 'Goud en velijn' is een expositie betreffende Middelburgse boekbanden van de 17e tot de 19e eeuw die tot 10 oktober 1992 in de Zeeuwse Bibliotheek te bezichtigen is. Deze toont natuurlijk prachtige banden, maar geeft ook een indruk van het werk van de Middelburgse boekbinders. Naast hele luxe in goud op snee uitgevoerde boekbanden wor den eveneens perkamenten (velijn perkament) boeken getoond. Naar aanleiding van de tentoonstelling wordt een boekje uitgegeven waar in een aantal essays de tot dusver behaalde resultaten in het onderzoek naar de Middelburgse boekbinders worden weergegeven. Een bezoek aan de ex positie is aan te Develen. Het boek wordt uitge geven door de Stichting Zeeuwse Katernen en aat zegt genoeg. Op donderdag 29 oktober 1992 zal om 20.00 uur in net Gemeentearchief, Hellebar- dierstraat 2 te Vlissingen, een lezing worden gehouden met als onderwerp 'Dagboeken'. Wat is de functie van dagboeken, wanneer is een dagboek literatuur, met welk doel heeft de schrijver zijn dagboek bijgehouden etc. Na een inleiding op het onderwerp door A. Verdonk-Rodenhuis zal de heer A. van Dijk in gaan op 'oorlogsdagboeken' en zal hij samen met zijn inleider een poging doen aan te ge ven waar een dagboek ae geschiedenis dient, een verslag geeft van een periode en waar het literatuur wordt. Fragmenten uit literaire dag boeken en uit oorlogsdagboeken vormen het uitgangspunt voor deze voordracht. Op dinsdag 17 november 1992 zal de heer Joop Buma een lezing verzorgen over de schil der Francois Rijckhaïs. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Stedelijk Museum Vlissingen. Indien Francois Rijckhaïs een hoogst vakbek waam, een invloedrijk schilder genoemd wordt, indien hij gerekend kan worden tot de grootmeesters van de 17e eeuw en hij stellig een van de grote zonen van Middelburg mag heten, hoe is het dan gekomen dat zijn faam verloren ging en hij in de vergetelheid weg zonk? Wat houdt het werk in dat hij maakte en dat over de hele wereld verspreid in alle be langrijke collecties voorkomt? Had Francois Rijckhaïs ook iets met Vlissingen van doen? De lezing van l 7 november geeft u opheldering over dit alles. De lezingen zijn gratis toegankelijk voor leden van de vereniging, niet-leden betalen f 2,50 toegang.

Den Spiegel | 1992 | | pagina 20