HOOFDKWARTIER BOULEVARD Plattegrond en doorsnede van een bunker type Fl 241De buitenwanden zijn van 2 m gewapend beton. rechterkant van Hotel Britannia, en zou nog datzelfde jaar worden afgebouwd. Ook deze bunker beschikte over de observatieruimte aan de zeekant. De dikte van de buitenmuren en het dak van deze bunker waren van de voor geschreven 2 meter gewapend beton. In september 1944 kreeg de bevelsbunker van het type Fl 241 een belangrijke gast. De Sonderstab Knuth trok tijdelijk bij de Seekom- mandant in om de belangrijke van het 15e Duitse leger over de de vanuit Vlissingen te leiden. De Sonderstab was speciaal voor deze bijzondere opdracht in het leven geroepen en stond onder leiding van Kapt.z.S. Hermann Knuth, die normaal gespro ken het bevel voerde over het 1Sicherungs- division. Het 15e leger was het landmachtle- ger dat gestationeerd was van de Wester- schelde-monding tot aan de Seine-monding. Dit leger werd algemeen gezien als het sterkste Duitse leger aan het Westfront. Het 15e leger trok zich via Walcheren en Zuid-Beveland terug om elders voor de verdediging te kunnen wor den ingezet. Deze gebeurtenis kan als zeer be langrijk voor het verloop van de oorlog in West-Europa worden aangemerkt. Na het vertrek van de Sonderstab Knuth kwam het front snel naderbij. In oktober werden er op vier plaatsen dijken gebombardeerd, waar door Walcheren onder water kwam te staan. Op 1 november werd de verwachtte geallieer de amfibische landing een feit. Kapt.z.S. Aschmann nam vanuit zijn bevelsbunker de verdediging ter hand. Tijdens de artilleriebe schieting die aan de landing vooraf ging werd de observatiesleuf van de Ff 241 geraakt door een granaat. Hierbij vielen twee gewonden en één militair sneuvelde. Op twee november vestigde de vestingkommandant van Vlissingen, Oberst E. Reinhardt zich ook in de bunker van het type Fl 241. Zijn eigen hoofdkwartier op woonwijk het Fort in Vlissingen was door de in undatie onbruikbaar geworden. Kapt.z.S. Aschmann verliet in de loop van de morgen zijn hoofdkwartier omdat hij vanuit deze geiso- leerde positie niet veel meer kon doen. Hij week uit naar Domburg waar het hoofdkwartier van de marinekustartilTerie was gevestigd. Als plaatsvervangend Seekommandant werd de havenkapitein van Vlissingen aangewezen. Deze gaf zich evenals Oberst Reinhardt op 2 november over, na hevige gevechten rond Hotel Britannia. In totaal werden hier 600 man krijgsgevangen gemaakt. Na de oorlog deden de Notbefehlsstelle en de bunker van het type 241 nog dienst als onder komen voor padvinderijgroep M.A. de Ruyter en als B.B.-bunker. Tegenwoordig is de Nofbe- fehlstelle nog vanaf de straatkant zichtbaar. De observatieaanbouw aan de voorzijde van de bunker is inmiddels gesloopt. Ook het obser vatiegedeelte van de Fl 241 is gesloopt, de rest van de bunker is onder de grond gewerkt en bevindt zich gedeeltelijk onder de Beste- vaer-flat. Zo heeft Vlissingen toch nog twee bouwwerken van historische waarde die zijn ontkomen aan rigoureus slopersgeweld.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 10