10 Groepsportret van de 'Calqueuses' van de KMS. Collectie Gemeente archief Vlissingen. Schenking van N.J. de Bruijn-Harts. enkele voorgaande uitgaven van Den Spiegel is uitgebreid aandacht besteed aan de bruik leen van de oudrechterlijke en notariële archie ven van het Rijksarchief in Zeeland. Sedert ge ruime tijd zijn wij in onderhandeling met de Scheldegroep over het inbewaring nemen van de archieven van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde'. Het laat zich aanzien dat het be langrijkste bedrijfsarchief van Vlissingen binnen niet al te lange tijd in het archiefdepot kan wor den opgeslagen. De schenking die ik deze keer voor het voet licht wil brengen heeft voor een groot deel met de K.M.'De Schelde' te maken. Door bemidde ling van de heer G. v.d. Hoest te Middelburg zijn wij in kontakt kunnen treden met mevrouw N.J. de Bruijn-Harts te Leiden, een kleindochter van Joseph van Raalte, die als de eerste di- rekteur in 1 875 de oprichtingsakte van de be kende scheepswerf tekende. Zij bleek in het bezit te zijn van een forse col lectie foto's, albums, boeken, tijdschriften en kranten die o.a. een beeld schetsen van het leven en werken van Joseph van Raalte. Na en kele telefonische kontakten toonde zij zich be reid het materiaal aan het Gemeentearchief ten geschenke aan te bieden. Op 25 augustus j.l. kwam zij persoonlijk, samen met de dames Harts en Van Tongeren-van Raalte, de collectie afleveren. Wij toonden ons zeer verrast over de inhoudelijke rijkdom van de collectie, terwijl zij zich blij verrast toonde over de prachtige huisvesting waar de collectie voor het nage slacht bewaard zou gaan worden. Ik mag u van harte aanbevelen deze collectie eens te komen bewonderen, waarbij ik uw spe ciale aandacht vraag voor de schitterende col lectie fotomateriaal van het interieur en exteri eur van hef Admiraalshuis aan de Dokkade, eens de woning van het gezin Van Raalte. Het herinneringsalbum dat Van Raalte in 1919 bij zijn aftreden als raadslid kreeg aangeboden, bevat uniek fotomateriaal van het gemeente bestuur en diverse stadsgezichten. Het tweede herinneringsalbum is hem in 1919 ter gelegen heid van zijn afscheid als directeur aangebo den door de directie en personeel van de K.M. 'De Schelde', waarin net voltallige kantoor personeel op de gevoelige plaat is vastgelegd. Wederom een goede reden om het Gemeente archief Vlissingen te komen bezoeken. De me dewerkers heten u van harte welkom.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 13