DE OOSTBEER 12 ADRI MEERMAN Ik kan me voorstellen dat de argeloze wande laar op de Commandoweg, nog onder de in druk van de kolossaliteit van de Walradarto- ren, nauwelijks oog heeft voor de vrijwel vormloze steenklomp die aan de oostzijde van deze toren uit de grond schijnt op te rijzen. Ingewijden weten echter dat het hier gaat om een voor Vlissingen - gedeeltelijk verborgen - uiterst belangrijk monument uit het vestingver leden. In het hiernavolgende stukje kunt u iets lezen over het verleden, het heden en de (mo gelijke) toekomst van deze Oostbeer. VESTING VLISSINGEN Door de ligging van Vlissingen aan open water heeft de bescherming tegen datzelfde water door de eeuwen heen een allesoverheersende rol gespeeld. De Vlissingse bedijking had in eerste aanleg slechts een waterkerende funktie. Naarmate Vlissingen en de Westerschelde be langrijker werden, groeide eveneens de militair- strategische positie van het havenstadje. Door dat in 1485 de Sluizenaars probleemloos plun derend en brandstichtend door Vlissingen kon den trekken bleek het stadje kwetsbaar voor aanvallen. Philips de Schone gaf opdracht om Vlissingen te versterken door de aanleg van wallen en mu ren (de Gevangentoren is daarvan nog het laatste restant) hetgeen de eerste aanzet werd van Vlissingen als vestingstad. Ook keizer Karei V en zijn zoon Philips II onderkenden de militair-strategische positie van Vlissingen wat resulteerde in de bouw van respectievelijk het Keizersbolwerk (1548) en de Citadel van Alva (1571). Laatstgenoemde dwangburcht aan de oostzijde van ae stad had een tweeledig doel: de controle over de Westerschelde en de con trole over de opstandige inwoners van Vlissin gen. De citadel heeft dat doel echter niet meer kunnen dienen aangezien Vlissingen zich in 1572 bevrijdde van de Spaanse overheersing. Het bouwwerk is daardoor nooit boven het maaiveld uitgekomen. In het begin van de 17e eeuw is onder het bewind van Maurits de stad van een omwal ling voorzien met 8 bastions aan de landzijde (met een natte gracht) en 5 bastions aan de Vlissingen in de 17e eeuw met grachten en bastions uit 1612-1614, aangelegd on der Prins Maurits.. Prent col lectie Gemeentearchief Vlissingen.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 15