VESTINGVERLEDEN 16 kerke toegankelijk te maken voor het publiek. Ik wil daarnaast nog twee vestingwerken noe men in dit stukje die zeer belangrijk zijn uit oogpunt van geschiedenis en vestingbouw kunst: het Fort Rammekens en het Keizers- bolwerk. Het oudste monument binnen de gemeente Vlissingen met een funktie als verdedigingswerk is ongetwijfeld de Karolingische Burg in Oost- Souburg uit de 2e helft van de 9e eeuw. Onduidelijk is nog steeds of het een beveili- gingsring is geweest tegen de aanvallen van ae Noormannen of juist door deze Noorman nen is gebouwd. Van recenter datum was het middeleeuwse kasteel van West-Souburg, beter bekend als slot Aldegonde. Totaan de Tweede Wereldoorlog waren er nog puinresten te zien, maar met de bouw van de wijk Westerzicht zijn alle restanten ervan verdwenen. Wel beschikken we over de documentatie van de archeologische opgravingen en enkele voor werpen, waaronder de beroemde gofhische te gels van de kacheloven die zich in de museum- jcoilectie bevinden. Bij het Fort Rammekens kunnen we de lijn van de ontwikkeling van de vestingen weer opne men. Het fort dateert uit 1547 en bevindt zich op de plaats waar het Sloe overgaat in de Westerschelde. Met de bouw van een fort op die plaats kon de haven van Middelburg beschermd, maar tevens afgesloten worden. Het fort is van een bijzondere constructie. Tot die tijd bestonden de verdedigingswerken in Nederland uit de middeleeuwse kastelen, zo als bijv. het Muiderslot. Ook het slot Aldegon- ;de was zo'n middeleeuws verdedigingswerk. Hoge en dikke muren boden de bewoners bescherming tegen aanvallen met pijl en boog, katapulten en stormrammen. De Gevangento ren op de Boulevard, ooit onderdeel van de stadsomwalling van Vlissingen is een mooi voorbeeld van een laat-middeleeuws verdedi gingswerk. j Rond 1500 werd een veel sterker geschut gein- jtroduceerd. Men ging kanonnen gebruiken in de oorlogsvoering, met een veel groter bereik en een veel grotere kracht. De dikke bakstenen muren van de middeleeuwse kastelen waren De monumentale Renaissance ingangspartij van het Fort Rammekens. De sleuven waren bedoeld voor de balken van de ophaalbrug. hiertegen niet bestand. Deze ontwikkeling deed zich het eerst voor in Noord-ltalië. De vestingbouwers kwamen hierop met een ant woord: lage stenen muren met een brede aar den wal erachter die kogels en projektielen konden opvangen. De ronde hoektorens ver dwenen en lage bastions met scherpe hoeken kwamen ervoor in de plaats, zodanig gecon strueerd dat men vanuit de flanken van het bas tion een ruim schootsveld kon bestrijken. Het Fort Rammekens is het eerste voorbeeld geweest van een dergelijke nieuwe constructie in de Nederlanden. De ontwerper was dan ook uit Italië afkomstig: Donato de Boni. Alleen al vanwege de toepassing van deze nieuwe vestingbouwkunsf is het fort van groot cultuur-

Den Spiegel | 1993 | | pagina 19