17 VESTINGVERLEDEN historisch belang. Het fort stond oorspronkelijk op de hoek van een dijk. Tot na de Tweede Wereldoorlog stond het fort met twee muren in zee. Het is opvallend dat deze zeemuren gewone dikke bakstenen muren waren, aan de buitenzijde met natuursteen bekleed, maar zon der aarden wal aan de binnenzijde. Kennelijk was het scheepsgeschut in de 16e eeuw nog niet nauwkeurig genoeg, zodat een sterke aar den verdedigingswal overbodig was. Sinds 1984 is het fort tijdens de zomermaan den voor toeristen toegankelijk. De historische presentatie was overigens een verantwoorde lijkheid van het Stedelijk Museum Vlissingen. Óndanks een blijvend relatief hoog aantal bez oekers per jaar dreigt de openstelling nu te worden beëindigd. De exploitanten van de museale presentatie, een stichting, treedt liever terug om zich met haar kerntaken bezig te hou den: het uitgeven van publicaties. De ge meente Vlissingen zou het als taak op zich kun nen nemen om de openstelling van het fort te garanderen. Een zelfde situatie als de openstel ling van de St.Jacobstoren. Het Stedelijk Muse um zou een aktivere rol kunnen spelen bij de inrichting en de programmering in de kaze matten van het fort. Hef is zeker mogelijk dit unieke gebouw voor een groter publiek aan trekkelijk te maken. Het tweede markante vestingwerk dat ik in een museale contekst wil plaatsen is het Keizers boiwerk. Het Keizersboiwerk, het Rondeel en de Muur van Altena zijn eigenlijk nog maar fragmenten van de uitgebreide verdedigings werken die de stad Vlissingen in de 16e en l 7e eeuw kreeg, maar het Keizersboiwerk was en is zeker het meest opvallende onderdeel daarvan. Eigenlijk alleen de vorm gaat nog te rug op hef oorspronkelijke verdedigingswerk uit 1548. Net als de zeemuren van Fort Rammekens bestond het Keizersboiwerk aan vankelijk uit dikke bakstenen muren, aan de buitenzijde bekleed met natuursteen. In de loop van de eeuwen zijn de muren telkens opnieuw opgetrokken en verhoogd. Met name in de Napoleontische tijd, in l 81 l werd de binnen zijde van het bolwerk geheel overdekt en van kazematten voorzien. De Stichting Vesting Vlissingen, die onder ande re tof doel neeft het vestingverleden van Vlissin gen weer tot leven te brengen loopt al sinds 1990 met het idee om een deel van de kaze matten toegankelijk te maken voor het publiek. Het is de bedoeling dat met tentoonstellingen informatie wordt gegeven over het rijke vestingverleden van Vlissingen, maar ook infor matie over wat men daar thans nog van terug kan vinden. De presentaties in de kazematten van het Keizersboiwerk kunnen tevens een aanvulling vormen op de buitenopstelling die de stichting heeft gerealiseerd en nog steeds bezig is verder uit te bouwen, in de vorm van verschillende stukken geschut op de Boulevard de Ruyter en langs de Muur van Altena. Aan de hand van maquettes en copieën van origi- Poortje in de nauwe doorgang van het Keizersboiwerk. Het metselwerk is authentiek Napoleontisch. Links en rechts de kazematten.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 20