EVENEMENTEN 23 maart: LEZING 18 februari: LEZING 24 april: EXCURSIE 'Zeeuwen en de VOC' richtte Doeke Roos zijn blik naar het westen om de betrokkenheid van de Zeeuwen bij de Westindische Compagnie aan te tonen. Onlangs verscheen dan ook "Zeeuwen en de WIC" (waarvan u reeds in de vorige Spiegel een voorproefje hebt gekregen). Doeke haalde gegevens uit de eigen archieven maar zocht ook in het buitenland naar aanvul lende informatie. Een beschrijving van de gehe le periode van de WIC (1621-1792) zou ten koste gaan van de hanteerbaarheid van het boekwerk. De schrijver koos voor een afbake ning tot het jaar 1 674. In dat jaar vond de ont binding van de 'oude' WIC plaats, waarna een nieuwe werd opgericht. De geschiedenis van Piet Hein is overbekend. Doeke leert ons dat er ook nog anderen met kleine namen en grote daden van belang voor de Nederlandse geschiedenis waren. Alle oc- trooigebieden van de WIC worden uitvoerig belicht. De kaapvaart en de slavenhandel ko men aan bod en de Amsterdams-Zeeuwse con troverse wordt verder uitgediept. De auteur zegt zelf met dit boek een poging ondernomen te nebben iets toe te voegen aan de econo mische, de koloniale en de maritieme geschie denis van Zeeland. Niet alleen het onderwerp 'maakt' dit boek, juist de manier waarop dit uit gewerkt is. De uitgave is fraai verzorgd; pak kend zijn de citaten waarmee ieder hoofdstuk begint. Ik hoop dat Doeke de periode 1674- 1 792 ook nog voor zijn rekening neemtl Banckert. Doeke Roos, oud-loods en maritiem geschiedschrijver, vertelt met behulp van dia's over deze admiraalsgeslachfen, waarvan de vertegenwoordigers van vader op zoon in dienst waren van de admiraliteit van Zeeland. Op dinsdag 23 maart 1993 zal de heer J.T.H.C. Schepman in het Stedelijk Museum te Vlissingen om 20.00 uur de uitgestelde lezing van 1990 houden met als titel: "Realiteit en symboliek van de spreeuwpot in de historie, de schilderkunst en bij u thuis" Spreeuwpotten of vogelpotten zijn keramische nestkastjes voor z.g. holenbroeders, die de mensen zeker van de 1 5e eeuw af tot aan het begin van de 20e eeuw aan hun huizen ophin gen, hoofdzakelijk met het doel de jonge vo gels te vangen en op te eten, of om insecten te bestrijden. Op schilderijen van oude meesters komen ze veelvuldig voor. Op sommige ervan hebben ze een nogal dubieuze zinnebeeldige betekenis. De lezing wordt toegelicht met dia's en een film. Vooral ook de Zeeuwse aspecten komen aan de orde. Heden ten dage worden er weer vogelpotten gemaakt uitsluitend als nestkastjes. De beide lezingen zijn gratis toegankelijk voor leden van de vereniging. Nief-leden betalen een toegangsprijs van f 2,50. Op donderdag 18 februari 1993 om 20.00 uur in het Gemeentearchief, Hellebardiersfraat 2, zal de heer Doeke Roos, auteur van onder andere het pas verschenen boek 'Zeeuwen en de West Indische Compagnie', een lezing verzorgen met als titel "De admiraalgeslachten Evertsen en Banckert". Naast de grootste vlootvoogd aller tijden, de Vlissinger Michiel Adriaanszoon de Ruyter wa ren er de Zeeuwse admiraals Evertsen en Op zaterdag 24 april 1993 zal de jaarlijkse excursie plaatsvinden. De tocht zal dit keer gaan naar Sluis in Zeeuws-Vlaanderen. In de gemeente Sluis zal een ontvangst zijn door een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur in hef fraaie stadhuis. Over het verdere programma, de kosten en de wijze van aanmelding voor deze excursie krijgt u te zijner tijd bericht.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 24