3 VOORWOORD VRIENDEN VAN HET VLISSINGS MUSEUM EN HET ARCHIEF Achter ons ligt een jaar dat voor de Vrienden zeker bijzonder mag worden genoemd. Het samengaan van het museum en het archief op vriendenniveau is een feit geworden. Al een aantal jaren waren er plannen voor en in 1 992 was het dan eindelijk zover. Vlissingen heeft als eerste stad in Nederland een vrien denvereniging voor zowel museum als archief. De landelijke federatie van musea, waarbij wij ook aangesloten zijn, zal er in haar eerstvol gende bulletin uitvoerig aandacht aan beste den. Onze activiteiten zullen zich gaan uitbreiden naar het gemeentearchief. Er wordt gedacht over het houden van bijv. korte cursussen die betrekking hebben op specifieke archief-zaken als genealogie, oude handschriften en lokale geschiedenis. In verband met deze uitbreiding van werkzaamheden is het bestuur van vijf naar zeven personen uitgebreid. Ook zijn reeds een aantal vrijwilligers uit onze vrienden vereniging werkzaam in het museum en het ar chief. Het is verheugend te constateren dat steeds meer mensen begrip en waardering krijgen voor de kunst die in het museum en het archief te bewonderen valt. Wij leven in een zee van beelden binnen de moderne cultuur die infor matie geven over de eigentijdse beschaving. Gestimuleerd door een nog nooit vertoonde ex plosieve groei van communicatie-media. Wij moeten daarom oppassen dat we alles niet als vanzelfsprekend gaan vinden. Bij vanzelfspre kendheid loopt men de kans ongevoeliger te worden voor de kunst. Geen wonder dat men hele groepen mensen door een museum ziet rennen van het ene ob ject naar het andere, de objecten consumerend als de ingrediënten van een lopend buffet. Soms blijven ze nog even staan bij een of an der beroemd meesterwerk dat bekend is uit de folder, om vervolgens andere werken die even mooi en belangrijk zijn voorbij te snellen. Ware kunst bekijken is geen eenvoudige opga ve. Kunst geeft haar geheimen niet gauw prijs. Voor de komende jaren ligt hier zeker een taak voor de vriendenvereniging. In ons kwartaal blad Den Spiegel is reeds vele malen aan dacht besteed aan het veelomvattende woord 'kunst'. Ik wil de redaktieleden dank zeggen voor de optimale zorg die zij aan ons blad De- steden. Ook mijn medebestuursleden en onze adviseurs dank ik voor hun werkzaamheden in het afgelopen jaar. Laten wij tesamen als 'vrien den' verder gaan met het citaat van La Fontaine in gedachten: "Het woord vriend is gewoon, maar de zaak is zeldzaam". Ik wens u namens het bestuur al het goede toe voor u en voor diegene die u dierbaar zijn. W. van Nassau-Damen, voorzitter

Den Spiegel | 1993 | | pagina 6