6 urn gestationeerde marine eenheden, of deze nu op het land of 'varend' werden ingezet. Het bevelsaebied van de Seekommandant Süd- hollana strekte zich uit tot langs de kust van Hoek van Holland tot aan Zeebrugge. In totaal hebben gedurende de oorlogsjaren drie marineofficieren het ambt van Seekomman dant bekleed: Kapt.z.S. Mollmann (van juni 1940 tot maart 1943], Kapt.z.S. Peters (van maart 1943 tot dec. 1943] en Kapt.z.S. Aschmann (van jan. 1944 tot nov. 1944, het einde van de oorlog op Walcheren). Het hoofdkwartier van de Seekommandant werd gevestigd bij Hotel Britannia op de Vlis- singse Boulevard (Stützpunkt Hohenstaufen, ge noemd naar het gelijknamige vorstengeslacht dat in de 12e en 1 3e eeuw de Duitse keizers troon bekleedde). Deze lokatie werd gekozen omdat het ver genoeg van de te verwachten geallieerde doelen verwijderd lag. Het lag nl. in de verwachting dat de geallieerde aanval len met schepen zich vooral zou richten op de Vlissingse haven. Daarnaast waren de geal lieerde bombardementen voornamelijk gericht tegen de maatschappij De Schelde. Als derde reaen om het hoofdkwartier op de Boulevard te situeren was de ligging ten opzichte van het water. Wanneer de Vlissingse vestingkomman- dant het noodzakelijk achtte om in net uiterse geval een inundatie van Walcheren (ter verde diging van Vlissingen) uit te voeren, lag het hoofdkwartier hoog en droog op de dijk. Het was gebruikelijk dat dit soort hoofdkwartie ren werden ondergebracht in bunkers van een bomvrije konstruktie. Een bunker werd pas bomvrij genoemd als het dak en de buitenmu ren waren uitgevoerd in minimaal 2 meter gewapend beton. Men sprak dan van een Standiger Ausbau. Naast Grand Hotel Britan nia werd een hoofdkwartierbunker van het tvpe Fl 241 gepland. Omdat de hiervoor noodza kelijke bouwmaterialen uitbleven werd in 1942 eerst een dunwandige 'Notbefehlsstelle' ge bouwd. De bunker werd aan de linkerkant van het hotel gebouwd (gezien met de rug naar de zee), de 'echte' hoofdkwartierbunker van het type Fl 241 werd aan de rechterkant van het hotel gepland. De Notbefehlsstelle bestond uit een konstruktie waarin een tweetal dunwandige standaard ontwerpen waren verwerkt. Deze waren van een zgn. Verstarkt Feldmassige konstruktie. Aan de zeekant had het bouwwerk een hoger gele gen deel met twee kijksleuven welke observatie over de dijk heen mogelijk maakte. In 1943 zou uiteindelijk met de bouw van de echte hoofdkwartierbunker, de Fl 241 begonnen wor den. Deze bunker werd gebouwd aan de Enigste nog op Walcheren aanwezige geschutsbunker aan de Vlissingse Buiten haven. Foto collectie J.J. den Hollander.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 9