ATLANTIKWALL MUSEUM WALCHEREN J.N. HOUTERMAN Enige jaren geleden is het plan opgeval om op Walcheren, en zo mogelijk binnen de ge meente Valkenisse, een oorlogsmuseum in te richten. Musea uit de jaren '40 en '50 (Westkapelle, Vleeshal Middelburg) en re center te Bruinisse waren al weer geruime tijd ter ziele. Met name burgemeester W.J. Plomp van de gemeente Valkenisse nam het initiatief om aan het zo belangwekkende tijdperk '40- '45 uit onze recente geschiedenis gestalte te geven in de vorm van een museum. Dit in aansluiting op pogingen binnen de ge meente om de daar talrijk voorhanden zijnde Duitse bunkers vanuit historisch-architectonisch oogpunt te behouden. Het lag dan ook tame lijk voor de hand de thematiek van het op te richten museum hierop te laten aansluiten en te kiezen voor het thema Atlantikwall. Walcheren vormde namelijk een belangrijke schakel in de door de Duitsers in de jaren 1942-1944 aan gelegde keten van betonnen verdedigingswer ken vanaf de Noordkaap in Noorwegen tot aan de Frans-Spaanse grens. Het Atlantikwall Museum Walcheren wil dan ook, in combinatie met een fiets- en wandel route langs de nog talrijke bunkers, de achter gronden, de opbouw en het functioneren van ae Atlantikwall en in het bijzonder de betonnen verdedigingswerken in een vaste expositie to nen. Een belangrijk onderdeel van de expositie vormt natuurlijk ook de doorbreking van de Atlantikwall in oktober/november 1944, waar bij de geallieerden grootscheeps amfibische operaties uitvoerden op de sterk verdedigde Zeeuwse delta. Getracht zal worden om in een nieuw te bouwen en speciaal voor dit thema ontworpen expositieruimte aan de hand van foto's, reconstructies, scènes, maquettes, film beelden, originele voorwerpen en documenten het thema Atlantikwall (met name toegespitst op Walcheren) en de strijd om Zeelana (Slag om de Schelde) op verantwoorde en interessante wijze weer te geven. Een grote ruimte is ge reserveerd voor wisselende tentoonstellingen, waarin bijvoorbeeld een bepaald thema uit de vaste tentoonstelling in detail uitgewerkt kan worden, of waarin aanverwante thema's uit de oologsperiode zoals de Mei-oorlog 1940, het verzet e.d. nader belicht kunnen worden. Ook kan gedacht worden aan culturele uitingen als kunstobjecten (met het thema oorlog). De wisse lende tentoonstellingen moeten er vooral voor zorgen dat het museum de moeite van het be zoeken waard blijft. Oranjebolwerk met Oranjemolen. Jobroek-bunker met mitrailleur [MG 34). Foto collectie J.J. den Hollander.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 7