5 ATLANTIKWALL MUSEUM HOOFDKWARTIER VAN DE SEEKOMMANDANT OP DE VLISSINGSE BOULEVARD J.C.P. BREMMERS Koepel van een bunker [type 1481 weggewerkt in de Muur van Altena. Foto collectie J.J. den Hollander. Het is wellicht zinvol iets dieper in te gaan op de themakeuze. Welhaast vanzelfsprekend zijn de gedachten in eerste instantie uitgegaan naar een 'oorlogsmuseum' of een 'bevrijdings museum'. Doordat er echter in den lande al veel van dergelijke musea bestaan, werd ge zocht naar een specifiek regionaal en zo mo gelijk uniek thema. Door de veelvuldige aan wezigheid van bunkers op Walcheren en het ontbreken in Nederland van een museum dat op deze verdedigingswerken ingaat, werd het idee geboren in de richting van een Atlantik- wall Museum te gaan. Juist de unieke combi natie van een zo goed als intact Landfront (anti- tankgracht en -muur van Valkenisse tot en met Ritthem) en een redelijk bewaard Seefront (kust- verdedigingswerken], wat uniek te noemen is in Europa, geven in hun samenstelling een goede indruk van de Duitse verdediging langs de Atlantische kust. Het thema Alfantikwall heeft bovendien een de landsgrenzen overschrijden de betekenis c.q. aantrekkingskracht. Het inter nationale belang van het museum wordt boven dien onderstreept door aandacht te besteden aan elk der bij de hier gevoerde strijd betrok ken partijen. Dit wordt onderschreven door de aanbeveling van het initiatief door bijvoorbeeld de ambassadeurs van Groot-Brittannië en Duits land, naast vele vooraanstaande Nederlan ders. Mocht u interesse tonen in dit initiatief en meer informatie wensen, of mogelijk in welke vorm dan ook willen bijdragen aan de totstandko ming van het Atlantikwall Museum, dan kunt u zich wenden tot dhr. M. Dekker op het ge meentehuis te Valkenisse (Dorpsplein 28, 4371 AB Koudekerke, tel. 01 185-1555). In de Tweede Wereldoorlog waren er voor de verdediging van de Atlantikwall door de Duit se marine zogenaamde Seekammandanten aangesteld. In Vlissingen was de Seekom- mandant Südholland gevestigd, welke direkt ressorteerde onder de in Utrecht gevestigde Admiral in den Niederlande. De Seekomman- dant voerde het bevel over alle in zijn territori-

Den Spiegel | 1993 | | pagina 8