16 Centraal Station Foto ca. 1930 haar herinrichting werden aan de Meir verschil lende gebouwen en gevels opgeknapt, o.a. het Koninklijk Paleis uit 1748, gebouwd naar een ontwerp van J.P. van Baurscheit. Aan het eind van het Twaalfmaandenstraatje bevindt zich de knap gerestaureerde en indrukwekken de Handelsbeurs, waarvan het oudste gedeelte dateert uit 1531. Aan de Schoenmarkt staat het gerestaureerde voormalige Bisschoppelijk Paleis. Het is een van de weinige overgebleven klassicistische paleizen in Lodewijk XVI-stijl in België. Parel aan de kroon is ongetwijfeld de Onze-Lieve- Vrouwekathedraal 1352-1521door Albrecht Dürer bezongen als een meesterwerk. Dit sym bool van Antwerpen is eindelijk weer in volle glorie te bewonderen. Samen met de Kathedraal en het Centraal Station behoort de Bourlaschouwburg aan de Komedieplaats tot de monumenten-top-drie. Dit juweeltje, ontwor pen in 1 827 en voltooid in 1 834 is een uniek voorbeeld van evenwichtige laat-klassicistische architektuur. Ook de verschillende kerken in Antwerpen zijn in 1993 een bezoek meer dan waard. De St.Augustinuskerk aan de Kammenstraat wordt dit jaar een podium voor oude muziek. De 16e eeuwse laat gotische St.Pauluskerk aan de Veemarkt met zijn prachtige barokke meubile ring en zijn 17e eeuws orgel kreeg na de her stelling van de brandschade uit 1968 een vol ledige gerestaureerd interieur. De St.Carolus Borromeus aan het Hendrik Conscienceplein werd eveneens gerestaureerd. Van de huizen en openbare gebouwen noe men we nog het Hessenhuis uit 1563, het Jordaenshuis (1561-1564), het museum Plantin- Moretus en het prachtige museum Ridder Smidt- van Gelder. Barokgevel van het Jordaeshuis, Reynderstraat.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 15