HERINNERINGEN AAN DE VLISSINGSE R.H.B.S. 3 A.H. VAN DIJK De heer Verkerk heeft in het boekje "Schelde- mond weerspiegeld" (1992) een kostelijke be schrijving gegeven van het schoolleven voor 1940. In het karakteristieke gebouw aan de Brouwenaarstraat, dat dateert uit 1925 heb ik ook nog min of meer normaal les gehad totdat de school in verband met het oorlogsgevaar in april 1942 werd verplaatst naar Middelburg. De meeste docenten waren toen al tussen de 60 en 66 jaar oud en enkelen waren al sedert het begin van de H.B.S., in 1908, aan de school verbonden. Het spreekt vanzelf dat som migen in die lange tijd waren uitgegroeid tot een karikatuur van zichzelf, zodat in 1942 echt een periode werd afgesloten en ook de school in aie vorm geschiedenis is geworden. Maar laat ik bij het begin beginnen. Van onze klas in de OranieschooTin Vlissingen was ik de enige jongen aie naar de H.B.S. ging. Een erezaak voor de school. Het hoofd stoomde je klaar voor het toelatingsexamen waar je vrese lijk tegenop zag. Dat gebeurde in extra lesuren na schooltijd en door het maken van examen opgaven uit vroeger jaren. En als je dan slaag de was je de hele zomer bezig met het verza melen van je boekenlijst. U begrijpt dat we met spanning uitzagen naar de eerste schooldag. Je klasgenoten, waarvan de meeste van de Neutrale School kwamen, en de kennismaking met de directeur, Dr. H. de Noo, B.zn. Hij waarschuwde ons, zo moest het geschreven worden en er mocht geen punt of komma aan ontbreken. Onze namen waren minder belangrijk. Siaak Ie Mahieu had pech, zijn naam werd afgekeurd. "Moet het niet Jacques Ie Mahieu zijn?" vroeg de Noo fijntjes. Maar Sjaak had het lef om te zeggen "Nee, meneer, ik heet Isaac", en zo is het op school vijf jaar Isaac gebleven. Piet de Leeuw werd drie dagen naar huis gestuurd omdat hij te vrij moedig zijn naam had geroepen. Dat was hel welkom op de H.B.S. Het was zeker geen elite school, maar er was wel een gezonde naijver ten opzichte van an dere scholen. Van Grol (Nederlands) vertelde bij het verklaren van moeilijke woorden dat Gymnasium zoveel betekende als Blootschool en dat MULO was afgeleid van Mulus, ezel. Het was een echte Hogere BURGER School. Meisjes droegen jurken of rokken, broeken wa ren niet toegestaan, ook geen blote voeten. Sokjes mocht wel. Sommige meisjes maakten van die nood een deugd en plakten voor een repetitie spiekbriefjes aan de binnenkant van hun rok of schreven formules op hun dijbenen. Nooit heeft een leraar de onzedelijke moed gehad om zo'n meisje te betrappen. Dhr. J.J. Vis, docent wiskunde 1908-1946, "Visje". Foto genomen voor mei 1942. Particuliere collectie

Den Spiegel | 1993 | | pagina 2