PLAATS BESCHRIJVING VLISSINGEN UIT 1584 9 hoopt zij zich aan het begin van de zomer op deze unieke plaats te kunnen vestigen. De watertoren kan gelukkig niet worden geplaatst op de lijst van 'Ooit gesloopt in Vlissingen'. Dhr. A. van Dijk maakte ons attent op een plaatsbeschrijving van Vlissinqen uit 1584. Het betreft hier een handschrift met een latijnse tekst dat zich bevindt in de collectie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Een opmerke lijke passage is de vermelding dat veel bewoners bezig zijn met de studie van de zee. Betreft het hier slechts een 'wollige' beschrijving of zou Vlissingen in de 16e eeuw toch iets van nautisch onderwijs heb ben gehad. Een aardig aanknopingspunt voor verdere archiefstudie. Op de pagina hiernaast staat het geïllustreede handschrift afgedrukt, hieronder de Nederlandse verta ling. door Nassonius Aurantius (Oranje- Nassau) met muren omringd, vervolgens ver sterkt en bewaakt door een toegewijd garni zoen. Waarschijnlijk vanwege ae goede toe stand van de haven en de talrijke schepen, die van hier naar alle delen van Europa va ren, een zeer belangrijke plaats met veel in woners; deze stad ligt op 18 mijl van Dordrecht; wij zagen hier twee torens met ste nen toppen zoals de pyramides uit de zee op reizen. Tegen de avond vermoeid hierdoor, hebben wij de nacht doorgebracht op het schip vlakbij het lort Rammekens, de meest versterkte plaats van heel Walcheren, zowel van nature als kunstmatig. Vroeger in opdracht van Keizer Karei V versterkt ter verdediging van de monding van de rivier, waarvan ik hier een beschrijving geef. Hier lagen erg veel oorlogschepen voor anker, die op alles voor bereid waren. Men had gedacht dat het hier door gemakkelijk was net gezag over de Belgische zee in handen van Walcheren te brengen (houdenj. (Ij. De volgende dag, de 20e van de maand, gaan we in Vlissingen aan land, de meest versterkte stad van heel Walcheren. Door natuur en bouwwerken scheen men hier niets ter verdediging te kun nen uitrichten, de zee zelf bespoelt ae stads muren, die bestand zijn tegen het grootste oor logsgeweld; zij laat geen enkele vijand daar overheen trekken. Zowel de burgers als de bewoners (uitheemse?! dragen, zoals Manlius zegt, zorg voor de zee, bekend zijnde met de dienst aan Neptunus en allen geschikt voor een zeeoorlog. Bijna alle zijn zeelui of zijn bezig met een studie van de zee. Er zijn hier geen mooie gebouwen, behalve dat met de keizerbeelden, zo zeggen de vrienden van versierd met slechts borstbeelden van Tulius, Augustus, Vespasianus en Titus. Hier liet Aurantius Oranjej zich een huis bouwen, dat ik nog niet heb gezien als het af was, een huis zoals hierboven beschreven. (2) Men zegt dat hij met medewerking van de gelede ren de zeggenschap over de stad heeft ge kocht die van Marchro Verranus was geweest. Deze stad was 60 jaar geleden ommuurd door toedoen van Adolf van Bourgondië, wiens zoon Maximiliaan ook de zeggenschap over de stad bezat. 2 Mijl hiervandaan ligt Middelburg, als Metelloburg door een zekere Metellus, een Romein in het kamp van Mattias gesticht, naar ik geloof. 1Waarschijnlijk vanwege de piraterij en plun deringen van de bewoners van Sluis die in 1489 Wouter van Domburg, burgemeester van Vlissingen, in de sacristie van de kerk hadden gedood. (2) Waarschijnlijk slaat dit op het Prinsenhuis, dat op de plaats van de huidige Simon Sfevin- straat stond. De eerste steen van dit gebouw werd op 24 maart 1582 gelegd door Alexander de Haultain, gouverneur van Vlissingen. Handschrift uit: Diarium van A. Buchelius, 1584. Deel I, folio I4l recto. Bezit van de universiteitsbibliotheek van de Rijksuniversiteit Utrecht.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 8