NOOIT GESLOOPT IN VLISSINGEN JAARVERSLAG 1992 8 ELLEN OOMENS-PALS De heer J. Buma verzorgde op 17 november een lezing over de schilder Francois Rijckhals. Als slot van hef jaar 1992 was er weer de tra ditionele kerst-in op 20 december. 1894 in een neo-klassicistische stijl en was toen reeds ingericht voor huisvesting van twee beambten met hun gezin. Hij werd tot 1953 gebruikt en in 1974 verbouwd tot hydrofoor- installatie. In de Tweede Wereldoorlog werd het reservoir lekgeschoten. De toren werd flink beschadigd toen deze door de Duitsers werd gebruikt voor beschietingen van de West Zeeuws-Vlaamse kust. In 1951 vond een alge hele restauratie plaats. Helaas geniet de Vlis- singse watertoren geen monumentale bescher ming. Bij menigeen rees de vraag of ook dit gebouw ten prooi zou vallen aan de slopersha- Markante, mysterieuze gebouwen. Oriënta tiepunten in zowel stedelijke als landelijke gebieden, ledereen kent de watertorens, symbolen van de openbare drinkwatervoor ziening. Watertorens hebben een cultuurhis torische betekenis, zij geven aan hoe belang rijk zuiver drinkwater in de loop der tijd voor de mens werd. Zij tonen ook duidelijk de bouwtechnische en architectonische ontwik kelingen die zich na 1 850 in een hoog tem po gingen ontwikkelen. Vanaf het eind van de vorige eeuw tot in de ja ren vijftig bleek de vormgeving van drinkwater- torens een ontwerp van discussie, alle archi tectuurstromingen zijn er in terug te vinden. Architecten probeerden van iedere toren iets bijzonders te maken. In Nederland komen dan ook bijna geen identieke watertorens voor. De torens worden wel de monumenten van indus triële archeologie genoemd. Industrieel erfgoed dat bescherming verdient. De Nederlandse Watertoren Stichting speelt bij bescherming en hergebruik een actieve rol. Zij houdt zich bezig met het bevorderen van ken nis over, en inventariseren en documenteren van watertorens en het constructief medewer ken aan het behoud en beheer van deze to rens. De NWS is aangesloten bij de Stichting Monumenten. De Vlissingse watertoren is gelegen achter de boulevard, het aan veranderingen onderhevige silhouet van Vlissingen. De toren is gebouwd in De familie Koorneef uit Heinkenszand wist dit opmerkelijke bouwwerk echter voor Vlissingen te behouden. Na een grondige verbouwing De Vlissinqse watertoren uit 1894. Karakteristiek on- ma deraeel van het stadssilhouet. Foto 1992.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 7