Een van de eerste mechanisch door lucht aangedreven boor machines. Collectie De Schelde van het Stedelijk Museum Vlissingen. Foto Stedelijk Museum. eleidelijk aan groeide het gevoel dat dit ewuster en meer gestruktureerd zou moeten gebeuren. Begin jaren tachtig werd dat idee door steeds meer medewerkers opgepakt en gaf de directie de mogelijkheid om daar stilletjes aan een be gin mee te maken. Een echte duw kreeg de verzameling toen in 1983 de RSV wankelde en uiteindelijk viel. De grote opruimwoede die toen in alle geledingen van het bedrijf heerste, noopte tot snel handelen om het verloren gaan van unieke gereedschappen en andere zaken te voorkomen. De commerciële doelstellingen van het bedrijf en het ontbreken van financiële middelen vorm den natuurlijk een rem op de gewenste aan pak. Daarom is tot 1986 een institutionalise ring van de verzameling achterwege gebleven. Dat neemt niet weg dat binnen de bedrijfsmo- gelijkheden en in verloren uurtjes toch het nodi ge tot stand kon worden gebracht. Leegstaan de ruimtes werden benut voor opslag en zo huisde de verzameling eerst in de kantoortjes tegen de zware plaatwerkerij bij de zuid-hel ling. De grotere stukken werden opgeslagen in het oude gas- en zuurstofmagazijn bij de Wolstraat. Vervolgens verhuisde de verzame ling naar de kantine boven de timmerfabriek en in de voormalige melkfabriek 'De Koena', net buiten de hoofdpoort. De aktiviteiten van de vrijwillige medewerkers beperkten zich tot het verzamelen en conserve ren van het materiaal. Er was slechts inci denteel bezoek aan de verzameling mogelijk voor geïnteresseerden, maar de benoefte om meer naar buiten te treden was wel aanwezig. De kans daartoe kwam toen De Schelde mee deed aan de Maritieme Expo Vlissingen in 1989. De organiserende stichting had de be schikking over het Arsenaal aan de Vissers haven en wilde graag de verzameling, die in de wandeling altijd de 'oudheidkamer' werd genoemd, exposeren. Met gezamenlijke inzet werd daar een succes van gemaakt. Het be lang van deze verzameling werd in bredere kring ingezien. Dit leidde ertoe dat op verzoek van de directie van De Schelde de verzame ling onder deskundig beheer werd gebracht van het Stedelijk Museum Vlissingen, zodat het toegankelijk wordt voor de vele geïnteresseer den.

Den Spiegel | 1993 | | pagina 3