9 DE ARCHIEFSPIEGEL ceerd in het Zeeuws Tijdschrift nr.4 van 1990, waarin de schrijver een beeld schetst van de omstandigheden waarin de grondwerkers, de Jiraafmachines' van de Lage Landen voordat e mechanisatie begonnen was, in de 19e eeuw hun zware arbeid moesten verrichten. De tentoonstelling is gebaseerd op het foto materiaal van ae bekende fotograaf A.L. Preuninger. De foto's, die in 1 897 door hem zijn geschonken aan de toenmalige commissie voor de oudheidkundige verzameling, zijn kwalitatieve hoogstandjes van fotografie uit die tijdsperiode. Hierdoor wordt een helder beeld gegeven van de omstandigheden waaronder ae gondwerkers dit gigantische karwei hebben moeten klaren. Op 8 september 1873 verrichte Koning Willem III de officiële opening van de werken. Deze bestonden uit het Kanaal door Walche ren, de binnenkeersluis, het verbreed kanaal, twee binnenhavens, de schutsluis met buiten keersluis, de buitenhaven en niet te vergeten de spoorweg, die Vlissingen vanaf dat moment verbond met het internationale spoorwegnet. De stad Vlissingen kreeg een compleet ander aanzien. Ook door het feit dat de vesting was opgeheven kon de stad zich gaan uitbreiden. Door de ruime buitenhaven, goede kanaalver bindingen met overig Nederland en de aan sluiting op het internationale spoorwegnet kreeg Vlissingen zo de gewenste belangstelling van industriëlen. In augustus 1873 bezocht een zoon uit het scheepsbouwersgeslacht Smit - Arie Smit - de stad. Hij had belangstelling voor het vroegere etablissement van de Rijkswerf. In 1 875 werd de scheepswerf De Schelde opge richt. Behalve deze scheepswerf vestigde zich in datzelfde jaar ook de Stoomvaartmaat schappij Zeeland zich in Vlissingen. Later volg den scheepsbevrachters, agentschappen van scheepvaartmaatschappijen, havenbedrijven en hotels. De stad Vlissingen ging profiteren van deze goede infrastructurele voorzieningen en profiteert daar nog steeds van. Het Gemeentearchief is geopend op werkda gen van 9.00-17.00 uur. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. De bouw van het sluizencomplex aan de buitenhaven bij het station, ca 1872. Foto Gemeentearchief Vlissingen

Den Spiegel | 1993 | | pagina 8